Adam Bogus’tan uçak krizi açıklaması

Türkiye ve Rusya arasındaki gerilimin sonuçları tartışılmaya devam ediyor. Bu tartışmaya katılan son isim, Adıgey Adıge Khase başkanı Adam Bogus oldu.

Bogus, Adıgey televizyonuna yaptığı açıklamada, “Yaşanan trajedi Adıgey diasporası ile iletişimi zora sokabilir. Devletlerimizin karşılıklı ilişkileri sayesinde onlarla iletişim ve irtibat kolaylaşmıştı. Bu süreç, siyasetçilerin hataları yüzünden zarar görebilir” dedi.

Bogus, açıklamasında, “Ölen pilotumuzun ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bunun yanında, bu olayın devletlerimiz ve halklarımız için ciddi negatif sonuçlara neden olabileceğini ifade ediyoruz. Son yıllarda, ilişkiler bir hayli gelişmişti. Ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkiler üst düzeyde idi. Türkiye’de beş milyon kadar Adıge yaşıyor ve onlarla ilişkiler devletlerimizin dostluğu sebebiyle kolaydı. Tüm bunlar bazı siyasetçilerin hataları yüzünden zarar görebilir” dedi.

Bogus, “Umuyoruz ki, hatalar düzeltilecek ve halklarımızın arasındaki ilişki yeniden tesis edilecek ve daha da gelişecek. Bizler, bazı siyasetçilerin hırslarının, halkların menfaatleri ve karşılıklı ilişkilerine zarar vermemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunu çok önemsiyoruz ve Türkiye’de yaşayan ve önemli bir yere sahip yurttaşlarımızı da bu düşüncemize katılmaya çağırıyoruz” dedi.

Adam Bogus, Eylül 2015’in sonlarında, Karaçay-Çerkes ve Adıgey cumhuriyetlerinde bulunan Adıge Khase’lerin Dünya Çerkes Birliği’nden ayrıldığını, kendisinin ise görevini yürüttüğü Dünya Çerkes Birliği başkan yardımcılığından istifa ettiğini duyurmuştu. Adam Bogus, Hauti Sohrokov’un başkan seçildiği 19 Aralık DÇB kongresi öncesi, FSB tarafından sorguya çağırılarak, kongreye katılması engellenmişti.