Abhazya’nın yeni Cumhurbaşkanı Bjaniya oldu

Abhazya Merkez Seçim Kurulu, cumhurbaşkanlığı seçimleri için ilk resmi oy sayım verilerini yayınladı. Kurul Başkanı Tamaz Gogiya, Uluslararası Basın Merkezi’nde düzenlenen brifingde Aslan Bjaniya’nın % 56.5 oy alarak seçimden birinci olarak ayrıldığını açıkladı.

Seçim Kurulu’nun açıkladığı verilere göre sonuçlar şöyle:

  • Aslan Bjaniya -% 56.5
  • Adgur Ardzınba -% 35.42
  • Leonid Dzapşba -% 2.22

Abhazya’daki cumhurbaşkanlığı seçimleri yedinci kez yapıldı.Dün yapılan seçimlerde üç aday vardı: Muhalefet bloğu Aslan Bjaniya, Akzaar partisi lideri Leonid Dzapşba ve Abhazya Ekonomi Bakanı Adgur Ardzınba. 

Bilindiği gibi 25 Ağustos 2019 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini, ikinci turda az farkla Raul Hacimba kazanmış, Bjaniya’nın hastalığı nedeniyle yerine aday gösterilen Alhas Kutsniya ise seçimi kaybeden taraf olmuştu. Ancak Kutsniya sonuçlara yasal olarak itirazda bulunmuş, mahkeme süreci temyiz aşamasında devam ederken yapılan bir mitingle cumhurbaşkanlığı ofisi işgal edilmiş, Hacimba 12 Ocak 2020 tarihinde istifa etmiş ve tekrar aday olmayacağını açıklamıştı. Abhazya Yüksek Mahkemesi’nin seçimleri geçersiz saydığını bildiren bir karar almış, ardından Abhazya 22 Mart 2020 tarihinde yapılması planlanan yeni bir seçim sürecine girmişti.

Kaynak: AP