Abhazya ve Adıgey birliğine doğru

Abhazya ve Adıgey Cumhuriyetleri Müslümanlarının temsilcileri, kardeşlik ve işbirliği faaliyetleri çerçevesinde, Abhazya’da biraraya geldiler. Buluşma kapsamında, Adıgey Müslümanları ve Krasnodar bölgesi Müslümanlarının temsilcilerinden İbrahim Şhalaho, Abhazya’nın Sohum şehrindeki camide vaaz verdi.

Adığey temsilcilerinden İbrahim Şhalaho: “Kardeş Adıgey ve Abhaz halkları arasındaki bağları güçlendirmeye ve manevi işbirliğini genişletmeye geldik” dedi.

Buluşmada heyetler, Abhaz ve Çerkes halklarının tarihi, kültürel ve dini bağlarının birbirlerini bağladıklarını, bu bağların kuvvetlendirilmesi için çalışmak gerektiğine dair konuşmalar yaptılar.

Abhazya Müftüsü ve Abhazya bağımsızlık savaşı gazisi Timur Dzıba karşılama konuşmasında; Adıgelerle  Abhazları birbirlerine bağlayan kan, kültür ve din bağlarına dikkat çekerek: “Bizim tarihsel birliğimiz, inancımız, acılarımız ve kader birliğimiz var. Adıge kardeşlerimizin, Abhazya Bağımsızlık Savaşı gibi en zor dönemlerde ve halen yanımızda olmaları bizler için büyük bir mutluluk ve güç kaynağıdır. Adıgelerden birçok kişi bu uğurda hayatını feda etti ve canını bu uğurda hediye etti. Allah, tümünü Cennet ile mükafatlandırsın. Biz Abhaz halkı ve yönetim olarak, savaş döneminde de, bunun dışındaki ambargo dönemlerinde de yanımızda olan Adıgelere minnettarız ve gelecekteki dini, kültürel, sportif, bilimsel ve tüm alanlarda işbirliğini arzu ediyoruz. Amacımız çalışmalarımızı güçlendirmek ve sonraki nesillerimize bu mirası devretmek’’ dedi.

Yine Adıgey heyetinden müftü yardımcısı Muhammed Hasani de, anayurtlarına geri dönüş yapan Çerkeslerin sorunlarına değinerek şunları söyledi: “Ben de Kosova’dan yurda dönüş yapmış bir nesildenim, dönüş sürecinde emekleri geçen Rusya Federasyonu ve Yugoslavya Yönetimlerine konuyu taşıyan ve dönüşü sağlayan Adıgey yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum. Bir ay gibi bir süreçte yurda geri dönüş ve göçmen statüsü ile Rusya Federasyonu vatandaşlık hakkı kazandık. Bizim için Maykop’ta bir arazi tahsis edildi ve burada bizim gibi vatana geri dönenler için köy kuruldu. Bu köyde şu an Yugoslavya’dan, Suriye’den, Ürdün’den, Türkiye’den ve Filistin’den yurda geri dönen 62 aile yaşıyor.”

Kaynak: Apsnypress