Abhazya Merkez Seçim Komisyonu: İstanbul’da sandıklar hazır durumda

Yarın gerçekleşecek Abhazya cumhurbaşkanlığı seçimleri için Türkiye’de oy kullanılacak sandığın nerede kurulacağı kargaşası devam ediyor.

Türkiye’de oy kullanılıp kullanılmayacağı ile ilgili Abhazya Merkez Seçim Kurulu Sözcüsü Elena Labahua, “Oy kullanma merkezi resmi olarak İstanbul’da hazır durumda, bölge komisyonunun listesi elimizde. Abhazya Merkez Seçim Komisyonu seçimlerin gerçekleşmesi için gerekli her şeyi yapmıştır.” dedi.

Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Tam Yetkili Temsilciliği ve Abhazya Merkez Seçim Komisyonu arasındaki anlaşmazlığa değinen Labahua, “Abhazya Merkez Seçim Komisyonu ilk olarak Türkiye temsilciliğinden İstanbul’da sandık açılmasını talep eden bir mektup aldı. Abhazya dışındaki seçim merkezlerinin seçimden 30 gün önce kesinleşmesi gerekir. Mektup geldiği zaman süre uygun olduğu için Abhazya Merkez Seçim Komisyonu talebi kabul etti ve İstanbul’da sandık açılmasına karar verdi. Daha sonra Türkiye temsilciliği 2 Ağustos’ta ikinci bir mektup göndererek sandık merkezinin adresinin Sakarya’ya alınmasını istedi. Ancak oy verme yerlerinin belirlenmesi için son tarih geçilmiş olduğu için, bunun dışında yapılacaklar yasa dışı sayılacaktı. Doğal olarak, Abhazya Merkezi Seçim Komisyonu bu yönde bir karar veremedi.” şeklinde konuştu.

Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Vadim Haraziya konuyla ilgili, “Hiçbir yasa ihlal edilmedi. Abhazya yasalarına uygun olarak, seçimden otuz gün önce bir komisyon kuruldu, komisyonun başkanı atandı. 2 Ağustos’ta yasalar çerçevesinde seçim merkezinin İstanbul’dan Sakarya’ya taşınması talebinde bulundum, Abhazya Merkez Seçim Komisyonu bunu yapmaya hakkım olmadığı cevabını 22 Ağustos’ta verdi, ancak kanunlarda buna benzer bir yasa yazmamakta.” açıklamasını yapmıştı.

Abhazya cumhurbaşkanlığı seçimleri yarın gerçekleşecek. Yeni seçilecek cumhurbaşkanı beş sene görev yapacak.

Kaynak: AltınPost/SA