Rusya'nın görülmeye değer yerleri yarışmasına Kafkasya'dan büyük ilgi var

İnguşetya’daki Vovnuşki Kuleleri ve Caharkale’deki Çeçenya’nın Kalbi Camii, Rusya’nın görülmeye değer yerleri yarışmasında lider durumda.

 

Rusya’nın görülmeye değer yerleri yarışmasına Kafkasya’dan büyük ilgi var. İnguşetya’nın Ceyrahski bölgesindeki Vovnuşki Kuleleri  ve Caharkale’deki Çeçenya’nın Kalbi Ahmed Kadirov Camii, Rusya’nın en çok görülmeye değer yerlerinin belirleneceği “Rusya 10” yarışmasında lider durumda.

 

Rusya 1 televizyon kanalı ve Rusya Coğrafya Kurumunun düzenlediği “Rusya 10” yarışması 25 Mart’ta başladı, 29 Eylül’e kadar devam edecek. Yarışmanın amacı Rusya Federasyonundaki doğal güzelliklerin, mimari ve tarihi eserlerin tanıtılması.

 

Yarışmanın birinci turu devam ediyor. Bu turda her bir federal bölgeden 10 yer seçilecek. İkinci turda 80 bölge ya da eserden 30’u finale kalacak. En yüksek katılımın Kafkasya’dan olduğu oylamada son durum şöyle: Çeçenya’nın Kalbi 222,899 oy, Vovnuşki Kalesi 191,933 oy, Elista’daki Kilisesi 53,857, Volgograd’daki Kurganı 46,229 oy.

 

Kafkasya’da oylamaya sunulan, diğer görülmesi gereken yerlerden bazıları şunlar: Narın-Kala, Kubaçi köyü, Çirkeysk HES (Dağıstan); Elbrus, Tambukan Gölü, Mavi Göl, Çegem Şelaleleri (Kabardey-Balkar); Elbrus, Dombay, Arhız’daki Bizans Kilisesi (Karaçay Çerkes); Midagrabinski şelaleleri, Karaugomski buzulu (Kuzey Osetya); Fişt Dağı, dolmenler (Adıgey).

Kavkazki Uzel, AjansKafkas