Soruşturma Komitesi: Kuzey Osetya’da cenazelerde insanlara ateş açanlar tespit edildi

RF Soruşturma Komitesi, Kuzey Osetya’daki cenazede insanlara ateş açan iki organize suç örgütünün tespit edildiğini açıkladı.

 

Soruşturma Komitesinin zanlılarının tespit edildiğini açıkladığı suçlar arasında Taymur Kadzayev cinayeti, 25 Kasım 2012’de Zaira Savhalova’yı öldürme teşebbüsü, 19 Mayıs 2013’de Valeri Laliyev’in öldürülmesi, 12 Haziran 2013’de Vladikavkaz’da Alan Torçinov’un öldürülmesi ve 13 Haziran’da bu kişinin Beslan’daki cenazesinde insanlara ateş açılması yer alıyor. Bu son olayda yaralanan dört kişiden ikisi yaşamını yitirdi.

 

Tüm bu suçlarla ilgili adli davalar tek bir dosyada birleştirildi. Dava süreci Kuzey Osetya Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin’in Kuzey Kafkasya Federal Bölge soruşturma idaresi temsilcileri, Kuzey Osetya İçişleri Bakanlığı ve FSB temsilcileri ile 11 Eylülde Vladikavkaz’da yaptığı toplantıda görüşüldü.

 

Siloviklerin ifadesine göre, suç örgütünün organizatörü, başkanı ve katılımcıları tespit edildi, haklarında organize suç örgütü oluşturma veya üyeliği suçundan soruşturma başlatıldı. Soruşturmaya göre, 12 Haziran’da Vladikavkaz’da öldürülen Alan Torçinov’un da suç dünyasıyla irtibatı vardı.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas