Karaçaylılar, Batdıyev’i istenmeyen adam ilan etti

Çerkesk/Ajans Kafkas – Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nin Karaçay asıllı başkanı Mustafa Batdıyev, Karaçaylılar tarafından istenmeyen adam ilan edildi.  27 Ekim’de başkent Çerkesk’te toplanan Karaçay Halk Kongresi açıkça Batdıyev’e “git” dedi.

Karaçay-Çekres’in yanı sıra Stavropol ve Moskova’daki Karaçay diasporasını temsil eden 473 delege tek bir konuda hem fikirdi: Mustafa Batdıyev ülkenin yeniden dirilişi için kendi programı olan ‘başarıya yirmi adımı’ gerçekleştiremedi. Üstelik ülkedeki klan sistemindeki idare, Karaçay-Çerkes’i depresyona soktu. Bundan dolayı delegeler, devlet başkanına “21’inci adımı at yani istifa et” çağrısı yaptı. Kürsüye çıkan 20 konuşmacı yönetime yüklendi.

Kongre Başkanı Kazbek Çombayev’in ülkenin sosyal ve ekonomik durumunu değerlendirdiği raporu ise yönetimine yönelik bir suçlamalarla yüklüydü.

 Çomayev raporunda şu noktalara dikkati çekti:

         Batdıyev, Karaçay-Çerkes’i ekonomik çöle döndürdü. Bütçemizi oluşturan ekonomik kurumları bizden aldı ve ülke dışına çıkardı. Urup dağ zenginlikleri fabrikası artık Ural dağ-metal fabrikası bünyesinde ve Ural’a ait, Rusya’nın en büyük kimya fabrikası Kazan’a ait. Çimento fabrikası ve Avrupa’nın en büyük serası Güney Moskova’ya ait. Arkhız-Dombay turist kompleksi St. Petersburg’a kayıtlı. Kuruluşlarla birlikte ülkeden vergi gelirleri de gitti. Sadece çimento fabrikasından ülke geçen sene 320 milyon ruble kaybetti.

         Ülkenin kredi borcu 2005’de yüzde 60 iken 2007’de yüzde 80 oldu. Batdıyev ülkenin çıkarları ve yatırımcı çekmekle ilgilenmedi.

         Yönetim halktan tamamen kopuk ve sorunlarla baş edemiyor.

         Ülkede suç oranı arttı. Ülkede cinayete varan polis ve bürokrat zorbalığı hükmediyor. Rusya Federasyonu kanunları burada çalışmıyor, güvenlik kurumları ise yöneten klanların güvenliğini sağlamakla meşgul.

Kongrenin sonunda ise biri hariç tüm delegeler Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Batdıyev’in devlet başkanlığından alınması ve ülkeye anayasal düzeninin geri getirilmesi talebiyle mesaj gönderilmesini kararlaştırdı. RE/ÖZ/