Karaçay-Çerkes ve Moskova üniversitesi iş birliği

Moskova Devlet Üniversitesi Rektörü ve Karaçay-Çerkes Başkanı işbirliğinde anlaştı.

Karaçay-Çerkes ve Moskova Devlet Üniversitesinin bundan sonraki işbirliğiyle ilgili bazı anlaşmalar, Moskova’da gerçekleşen Karaçay-Çerkes Başkanı Raşid Temrezov ve Moskova Devlet Üniversitesi Rektörü Viktor Sadovniç arasında sağlandı. Konuyla ilgili açıklama, dün Karaçay-Çerkes başkanlığı basın sözcülüğünden yapıldı.

 

Taraflar özellikle Karaçay-Çerkes’in, Moskova Devlet Üniversitesinin ‘Sınır Tanımayan Üniversite’ projesine katılmasında anlaştı.

 

‘Sınır Tanımayan Üniversite’ projesinin amacı, Moskova Devlet Üniversitesi alanında, uzaktan aralıksız eğitimin bir kaç yönün eğitim alanı ağında birleştirmek. Temrezov’un önerisine göre, Moskova Devlet Üniversitesi, Karaçay-Çerkes’teki Rusça öğretmenlerinin uzmanlıklarının arttırılmasına modern teknolojik imkanlarla, üniversitenin profesörlerinin bilimsel çalışmaları ile yardımcı olacak.

 

Ayrıca eğitim, bilim-teknik, sanayi ve turizm alanında ortak proje ve programların hayata geçirilmesini öngören Karaçay-Çerkes ve Moskova Devlet Üniversitesi, Rusya Bilimler Akademisi arasında eğitim alanında işbirliği anlaşması kararı da alındı.

 

Anlaşmanın Moskova Devlet Üniversitesi Rektörünün Karaçay-Çerkes’e geldiğinde imzalaması planlandı. Moskova Devlet Üniversitesi Rektörü Eylül 2014’de, Moskova Devlet Üniversitesinin Kafkas dağ gözlem evinin Karaçay-Çerkes’teki açlışı için ülkeye gelecek.

 

Regnum.ru,AjansKafkas