“Kafkasya’da Emirlik-IŞİD savaşı başlayabilir”

Kafkasya Emirliği lideri Ali Ashab Kebekov’un öldürülmesinin ardından IŞİD’in Kafkasya’da güç kazanabileceği yorumları yapılıyor.

Ali Ashab Kebekov (Ali Ebu Muhammed) 19 Nisan’da Dağıstan’ın Buynaks bölgesinde yaşanan çatışmada öldürüldü. Kendisiyle beraber Untsukul bölge emiri Şamil Hasanov (Balahani) ve üç direnişçi daha hayatını kaybetti.

Uzmanlar Kebekov’un ardından Kafkasya Emirliğinin güç kaybetmesi ve IŞİD’in bölgede etkinliğini arttırması ihtimali üzerinde duruyor.

Kebekov’un liderliği almasının ardından intihar saldırıları ve sivilleri riske atabilecek saldırıları yasakladığını hatırlatan, Orta Asya, Kafkasya ve Volga-Ural Araştırma Enstitüsü uzmanlarından Mihail Roşçin’e göre Kafkasya Emirliği Doko Umarov’un öldürülmesiyle birlikte zayıflama sürecine girmişti ve onun halefinin de hayatını kaybetmesiyle ciddi bir kriz yaşıyor. Bununla beraber IŞİD’in Kafkasya’da güç devşirebileceğini söylemek için henüz erken.

Kafkasya Emirliği IŞİD’e direnemez

Etnopolitik Araştırmalar Merkezi ve Etnoloji-Antropoloji Enstitüsü uzmanlarından Ahmed Yarlıkapov ise bölgede şu ana kadar kayda değer bir varlık göstermemiş olan IŞİD’in Kafkasya’da yükselişini daha olası görüyor. Kavkazki Uzel’in görüşlerine başvurduğu Yarlıkapov, “Yakın gelecekte Emirlik ve IŞİD arasında büyük çatışmalar beklenilebilir. Dengeleri Emirlik içi faktörler belirleyecek. Henüz bir bilgi yok, ama Kebekov’un halefinin kim olacağı çok etkili olacak. Şu an için Kebekov’un ölümünden sonra Emirliğin IŞİD’e direnebilmesinin zor olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Gazeteci Orhan Cemal, Emirlik içinden bir grubun Kebekov ekolüne bağlı kalacağını bir grubun ise IŞİD’e kayacağını düşünüyor. Kavkazkaya Politika’ya (Kavpolit) yazdığı yazıda “Kebekov’un şeriat mahkemeleri halk ve direnişçiler arasındaki sorunları çözmeye başlamıştı. Örgütün etkili olduğu her yerde tam kontrol sağlama imkanına sahip olmasa da yasakladığı türde saldırılar hemen hemen sıfıra indi” ifadelerine yer veren Cemal, Kebekov’u “siyasi çıkarlar yerine hukukun (şeriatın) üstünlüğünü gözeten bir isim olarak tanımlıyor. Orhan Cemal’in tahminine göre yeni emir, Kebekov çizgisindeki, Emirliğin Dağıstan Kadısı Magomed Süleymanov (Ebu Osman) olacak.