Kabardey-Balkar’a bin kişilik geçici ikamet kontenjanı verilecek

Önümüzdeki yıl için Kabardey-Balkar’a bin kişilik geçici ikamet kontenjanı verilecek.

 

Kabardey-Balkar Federal Göç Servisi 2014 yılı için bin kişilik geçici ikamet kontenjanı verileceğini açıkladı. Suriyeli Çerkesler de teknik olarak kontenjandan yararlanabilir, ancak Suriye’deki şartlar nedeniyle bu ülkenden çok sayıda kişinin gelmesi mümkün görülmüyor.

 

Kabardey-Balkar Federal Göç Hizmeti İdaresi basın sözcüsü Hanifa Bittirova “Çok sayıda Suriyeli Kafkasya’ya gelmek istiyor, fakat gerek savaş şartları gerekse yine savaşın sebep olduğu maddi imkansızlıklardan dolayı belgeleri hazırlamaları çok zor. Suriye’den gelmek isteyen vatandaşlar diğer yabancı ülke vatandaşlarının geçtiği aynı süreçten geçiyor. Yine de çok sayıda insanın gelmesine hazırlıklı olmak zorundayız” dedi.

 

Nalçik Perit derneği bilgilerine göre, Ağustos 2013’te Kabardey-Balkar’da bulunan Suriyeli geri dönüşçülerin sayısı yaklaşık 100’ü çocuk olmak üzere 500’ün üzerindeydi.

 

2013’de Suriye’den gelen 306 kişi Kabardey-Balkar’da geçici ikamet izni aldı, 130 kişi de Rusya Federasyonunda sürekli ikamet izni aldı.

 

Diasporadaki yurttaşlarla ilişkiler Rusya Birliği Kabardey-Balkar bölge şubesi başkanı Vladimir Nakatsayev “Suriyeli Çerkeslerin birçoğu mülteci statüsünü reddettiği için insani yardımlar yararlanma imkanı bulamıyor” dedi.

 

AjansKafkas