Rusları İnguşetya’dan kim temizliyor?

Nazran/Ajans Kafkas – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kuzey Kafkasya elçisi Dmitri Kozak silahlı direnişçilerin İnguşetya’da etnik Rusları hedef alarak onları bölgeden sürmeye çalıştığını öne sürüyor. Ancak Reuters’ın konuştuğu saldırı mağdurları saldırganların İnguş değil Slav görünümlü olduğunda ısrarlı.

Çeçenya’da 1994’ten beri direnişçiler ile Rus güçleri arasındaki iki savaş bölgede derin izler bırakırken bu yaz şiddetin merkezinin kaydığı İnguşetya’da yaşanan olayları Reuters şöyle atardı:

Ayrılıkçılar ile radikal İslamcılardan oluşan direnişçiler genelde askeri ve resmi hedeflere saldırıyorlar; fakat son bir kaç aydır İnguş olmayan siviller de vuruluyor.

Putin’in elçisi Dmitry Kozak ajanslara şöyle diyordu: “Açık olan şu ki halk pervasız ve insanlık dışı yollarla Rusların bölgeye geri dönmelerini engellemeye çalışıyor.”       

“Size kesin olarak söyleyebilirim ki direnişçiler bu hedeflerine ulaşamayacaklar,” diye ekliyor elçi.

Kremlin Kuzey Kafkasya’nın normalleşmeye doğru gittiği imajını sergiliyor. Analistlere göre 1999 yılında Putin başbakanken Rus askerlerini Çeçenya’ya geri yolladı ve şimdi devlet başkanlığı koltuğunda ikinci ve sonuncu döneminin sonuna yaklaşırken verilen mücadelenin kazanıldığını lanse etmek istiyor.

1990’larda binlerce Rus Kuzey Kafkasya’yı terk etti; ama Kremlin savaşın kazanıldığı ve bölgenin normalleştiği iddiasını desteklemek için onları geri dönmeye teşvik ediyor.  

Çeçenya ile hem komşu hem de akraba olan İnguşetya’da pek çok Rus can korkusu yaşadıklarını belirtiyor. 

İnguşetya’nın eski başkenti Nazran’da siyah yas elbisesi içinde bir Rus kadın kapıyı açarken bize şöyle diyor: “Çok fazla şey söylendi şimdiye kadar. Konuşmak istemiyorum.” 

“Korkuyorum; sadece bir kız çocuğum var. Hiç bir suçumuz yok; kimsenin malını çalmadık” diyor ve kapıyı kapatıyor. Silahlı militanlar geçen hafta Nazran’da bir Rus doktorunu öldürdüler; ayrıca bir baba ile iki çocuğu ve bir başka kadın öğretmen ile iki çocuğu daha bu yaz başında öldürüldüler. Kadın öğretmen ile iki çocuğunun cenaze töreninde bombalar patladı. Nazran’da Rusların çoğu bu konuda konuşmaktan çekiniyor; ama Rus Vera hariç: “Ailem üç kuşak boyunca burada yaşadı. Burayı terk etmek istemiyorum. Burada yaşamak istiyorum. Burası da Rusya.” 

İnguş kentleri askeri üniforma giymiş silahlı adamlarla kaynıyor ve insanı rahatsız eden bir sükunet hakim her yerde. Bu hafta bölgesel hükümetin iç işleri bakanlığının söylediğine göre çingene bir baba ve iki oğlu silahlı militanlarca öldürüldü. 

Öldürülen adamın büyük kızı Svetlena Reuters’a yaptığa açıklamada silahlı adamların görünüşünün İnguşlara değil Slavlara benzediğini söyledi. Kızın anlattığına göre adamlardan bazıları yüz maskesi takmıştı; tüfeklerinin ucunda susturucu vardı ve özellikle erkekleri öldürüp kadın ve çocukları serbest bıraktılar.  Kız sözlerini şöyle sürdürdü: “Adamlar üç erkeği de bulunca onları saunaya götürdüler ve önce iki erkek kardeşi sonra da babalarını öldürdüler. Böyle yaptılar ki baba oğullarının ölümünü görsün.” AD/FT