Jirinovski Kafkasyalılardan özür diledi  

Rusya Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski Kafkasyalılardan özür diledi.  

 

İnguşetya Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov ile görüşen Jirinovski “Anayasaya göre tüm halklar eşit. Umuyorum ki, İnguşetya ve Kafkasya vatandaşları beni doğru anlar. Sözlerim maksadını aştıysa özür diliyorum. Mükemmel bir kültüre ve dile sahipsiniz var. Çok güzel turistik yerleriniz, kuleleriniz, kaleleriniz var. İnguş halkını koruma isteğinizi anlıyorum, ama birilerinin de terör eylemlerinden zarar gören Rus halkını koruması gerekiyor. Her şeyden önemlisi görüştük, fikir alışverişinde bulunduk. Artık aramızda  dargınlık olmamalı” dedi.

 

Kafkasya’ya ve İnguşetya Cumhuriyetine karşı herhangi negatif bir düşünce beslemediğini belirten Jirinovski, Kuzey Kafkasya’nın “kendi gelenek ve görenekleri ile Rusya’nın ayrılmaz bir parçası” olduğunu ifade etti, ayrıca İnguşetya’nın bölgedeki en sakin bölgelerden biri olduğunun altını çizdi.

 

İnguşetya Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov ise Jirinovski’ye “Hiç kimse hiç bir zaman Rus halkının Rusya’nın çekirdeği olduğunu inkar etmedi. Rusya Federasyonu dediğimizde, Rus halkı ile birlikte güçlü olan az sayılı halkları da kastediyoruz. Bununla birlikte Rus halkı da az nüfuslu halklarla güçlü. Bu harika bir şey, biliyoruz. Her şeyi doğru anladığınız için size minnettarız” sözleriyle karşılık verdi.

 

Kafkasyalılara karşı hakaretleriyle sık sık gündeme gelen Liberal Demokrat Parti lideri, katıldığı bir televizyon programında Kafkasya’nın çitle çevrilmesini ve bölgede doğumların kısıtlanmasını istemişti. 

Ajans Kafkas