İnguşetya’da seçimler iptal

Magas – İnguşetya Parlamentosu da Dağıstan’ın ardından devlet başkanlığı seçimlerini iptal etti.

 

İnguşetya Parlamentosu, devlet başkanlığı seçimlerinin iptalinin görüşüldüğü dünkü nihai oturumda beklenen kararı verdi ve Dağıstan’ın ardından seçim hakkını iptal eden ikinci cumhuriyet oldu.

 

Kanun tasarısı üçüncü görüşmenin sonunda nihai olarak 23 milletvekili tarafından desteklendi, sadece Ahmed Belhoroyev seçimlerin iptaline karşı çıktı. Doğru Güç partisinin parlamentodaki tek temsilcisi Ahmed Belhoroyev “Vatandaşlar seçim istiyordu. Ben bunu Duma ve Federasyon Konseyi başkanlarına yazdım. Kabul edilen kanun uluslararası hukuk, RF Anayasası normlarına aykırı” dedi.

 

İnguşetya Parlamentosu 27 milletvekilinden oluşuyor. Birleşik Rusya 22, Özgür Rusya ve Komünist Parti ikişer sandalyeye sahip. Doğru Güç partisini ise sadece Ahmed Belhoroyev temsil ediyor.

 

Eski devlet başkanı Ruslan Auşev, seçimlerin iptal edilmesini büyük bir hata olarak yorumluyor. Auşev “Fakat bunu parlamentoda dile getirmek zor, çünkü Rusya Federasyonunda bugün parlamentoculuk yok. Parlamenterler aslında iktidarın şubeleri ve İnguşetya da istisna değil. Onlar sadece Kremlin’den kendilerine gelen emri yerine getiriyorlar” şeklinde konuştu.

 

Avukat Musa Pliyev, parlamentonun İnguşetya halkının anayasal haklarının ihlal ettiğini ve halka karşı büyük bir suç işlediğini kaydetti. İnguşetya’nın yeni lideri parlamento tarafından 8 Eylül’de belirlenecek.

 

Öte yandan Dağıstan’da seçim hakkını ortadan kaldıran kanunun anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Yüksek Mahkemeye şikayette bulunan avukat Rasul Kadiyev’in başvurusu kabul edilmedi. Kadiyev üst mercilere başvurmayı düşünüyor.

 

 

Kavkazki Uzel, Regnum, AjansKafkas