Taymuraz Mamsurov: Rusya, Güney Osetya’ya yardımları arttırıyor 

RF devlet başkanının Güney Osetya özel temsilcisi Taymuraz Mamsurov, iki ülke arasında imzalanacak yeni işbirliği anlaşması hakkında açıklamalarda bulundu. 

 

Yeni anlaşma hazırlıkları ile ilgili değerlendirmesinde Kuzey Osetya Başkanı ve RF devlet başkanının Güney Osetya özel temsilcisi Taymuraz Mamsurov “Şu anda hazırlanmakta olan anlaşma, Güney Osetya’nın Rusya’ya ekonomik ve sosyal entegrasyonu açısından bizim için tarihi bir şans” ifadelerini kullandı.

 

Güney Osetya’daki olayların dikkatli bir şekilde takip ettiklerini ve Rusya’nın ekonomik yaptırımlara rağmen bu ülkeye yapılan yardımları arttıracağını kaydeden Mamsurov, “Günümüzde ülkemiz, her taraftan yaptırımları ile saldıran alçakların tutumundan dolayı zor durumda kaldı. Güçlü Rusya onların hoşuna gitmiyor. Bu şartlarda Rusya yönetiminin, Güney Osetya’ya güven ve refah sağlayacak böyle bir anlaşma önereceği beklenmiyordu. Fakat Rusya Güney Osetya halkının olası provokasyonlardan korunması için sorumluluk alıyor ve finansal yardımı arttırmaya devam ediyor” açıklamasında bulundu.

 

Mamsurov ayrıca, gelecekte Güney Osetya’nın Rusya’ya ilhakının istenildiği anlamına gelebilecek bir ifade kullandı ve “Kırım’ın Rusya’nın ayrılmaz bir parçası olması gibi Güney Osetya da tüm ekonomik zorluklara rağmen yeni bir şans kazandı” dedi.

Ekho Kavkaza, AjansKafkas