Oset filmi Cannes Film Festivali’nde

Ağustos 2008’de Güney Osetya’da yaşanan savaşla ilgili olarak çekilen ‘Suadon’ (kaynak) adlı kısa metraj film Cannes film festivali programına girdi.

Filmin yapımcıları Güney Osetya vatandaşlarının bağışları sayesinde festivale katıldılar.13 Mayıstaki festival açılışına ‘Suadon’ filminin senaristi, yazar Tamerlan Tadtayev de katıldı.

13 Mayıs kendi bloğunda bir yazı yazan Güney Osetya’lı Parastayev’in dediğine göre, filmin festivalde yer alışı Güney Osetya için önemli bir olay. Parastayev yazdığı blog yazısında “Bu Güney Osetya hakkında daha doğrusu Osetya ile ilgili bir ilk. Uluslararası film çevrelerinde ilk defa sözü ediliyor Osetya’nın! Bu bizim filmimiz! Bizim ülkemizde çekildi. Aktörlerimiz ve tarihimiz, senaristlerimiz tarafından yazılan senaryo ile kendi rejisörümüz-Sergey Zezükov tarafından çekildi” ifadelerine yer verdi.

Cannes film festivali web sayfasındaki açıklamaya göre, film 20 dakikalık bir kısa metraj. Filmin kadrosunda Nikolaus Mavromadidis, Zarian Bakayeva, Andrey Kokoyev, Feliks Zoloyev, Andrey Lapin ve Fatima Kaçmazova bulunuyor.

Filmin konusu gerçek olaylar dayanıyor. 2008 yılındaki trajik olaylar esnasında birbirini aşık olan iki öğrencinin hikayesini anlatıyor. Filmin senaryo yazarı Tamerlan Tadtayev de savaşın canlı tanıklarından biri.

Filmin senaristi Tamerlan Tadtayev ve yönetmeni Sergey Zezülkov’un festivale katılabilmeleri için gereken 2000 avroluk masraf için sosyal ağlarda yardım kampanyası gerçekleştirildi.