Güney Osetya ve Gürcistan gözaltı sayısındaki düşüşten memnun

Tshinval – Gürcistan ve Güney Osetya sınır ihlali nedeniyle gözaltına alınanların sayısında düşüş olmasından memnun.

 

Gürcistan’ın Ergneti köyünde 21 Haziran’da yapılan Olayları Engelleme Mekanizması (MPRI) görüşmeleri çerçevesinde Gürcistan ve Güney Osetya temsilcileri sınır ihlali nedeniyle karşı tarafta gözaltına alınan vatandaşlarının durumunu görüştü.

 

Taraflar, Güney Osetya’da iki yıl denetimli cezaya çarptırılan Gürcistan vatandaşı Rostom Sosiaşvili’nin ülkesine iade edilmesi konusunda anlaştı.

 

Gürcistan tarafı ayrıca, daha önce serbest bırakılan Gigauri adlı vatandaşının Güney Osetya cezaevinde kötü muamele görmesinden şikayet etti. Güney Osetya temsilcileri ise bu iddiayı reddetti. Güney Osetya heyeti başkanı Gagloytı, gözaltında olan tüm Gürcistan vatandaşlarının periyodik olarak Kızıl Haç tarafından ziyaret edildiğini hatırlattı ve  “Kızıl Haç uzmanlarının tutukluların haklarının ihlali konusunda bir şüpheleri olsaydı, ilgili kurumların bundan hemen haberi olurdu” dedi.

 

Son görüşmeye katılan taraflar, her iki tarafta gözaltına alınanların sayısında düşüş olmasından dolayı memnuniyetlerini ifade etti. Olayları Engelleme Mekanizmasının bir sonraki toplantısı 31 Temmuz’da yapılacak. Bir önceki toplantı 16 Nisan’da gerçekleşmişti.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas