Ergneti görüşmelerinden sonuç çıkmadı

Güney Osetya ve Gürcistan arasındaki görüşmelerden somut bir sonuç alınamadı.

 

Gürcistan’ın Ergneti köyünde, Olayları Engelleme Mekanizması (MPRI) çerçevesinde yapılan görüşmede, tutukluların iade edilmesi, kayıpların aranması ve sınır çalışmaları gündeme getirildi. Taraflar görüşmeden önemli bir netice alınamadığını açıkladı.

 

MPRI görüşmelerinin 40’ıncısı Ergneti’de 9 Aralık’ta yapıldı. Güney Osetya heyetinin başkanı Hoh Gagloyti, kayıp vatandaşları hakkında Gürcistan güvenlik organlarının soruşturmalarında henüz bir ilerleme olmadığını kaydetti. Gagloyti “Henüz Güney Osetya vatandaşları hakkındaki soruşturmalarda somut bir gelişme yok. Sadece kayıp yakınlarının Gürcistan başsavcısı ve Gori savcısıyla bazı görüşmeleri oldu, hepsi bu” şekliden konuştu.

 

Görüşmede, tutukluların karşılıklı iadesi konusu da ele alındı. Gagloyti “Daha önce de, tutukluların serbest bırakılmasının faydalı olacağını konuşmuştuk. Bu defa somut bir öneriyle bu adımı atmaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Gürcistan tarafı söz konusu kişilerin listesinin verilmesini istedi. Yakın zamanda listeyi sunacağız” dedi.

 

Gürcistan temsilcisi David Sucaşvili ise Rus askerleri tarafından sürdürülen sınır çekme çalışmalarından rahatsızlığını dile getirdi. David Sucaşvili şunları söyledi: “Sınır çekme çalışmaları bölge halkını zor durumda bırakıyor, insanlar toprağını işleyemiyor. Didi Hurvaleti sakinleri mezarlık ve kiliselerine gidemiyorlar”. Ergneti’deki bir sonraki görüşme tarihi 21 Ocak 2014 olarak belirlendi.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas