Türk işadamları Dağıstan’la temasta

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Türkiye’nin Rusya Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent, Türkiyeli işadamlarıyla birlikte Dağıstan’la ekonomik ilişkileri pekiştirmek için Mahaçkale’yi ziyaret etti.

Dağıstan Devlet Başkanı Mukhu Aliyev’in daveti üzerine gerçekleşen ziyarette yatırım olanakları görüşüldü. Dün heyeti kabul eden Aliyev, "Dağıstan’ın Türkiye ile ortak ilişkileri var. Özellikle kültür ve spor alanında aktif gelişimler oldu. Binlerce etnik Dağıstanlı şu anda Türkiye’de yaşıyor ve hiçbir problemle karşılaşmıyor" dedi.

Aliyev ayrıca Dağıstan’da yabancı yatırımcılar için tüm şartları hazırladıklarını, yatırımı teşvik eden yasal düzenlemeler yaptıklarını söyledi. Aliyev Türk işadamlarından özelikle inşaat, inşaat malzemeleri üretimi ve tarım alanında yatırım beklentisi olduğunu dile getirdi.

Taşkent ise, kendisini Dağıstan’ı ilk ziyaret eden Rusya’daki Türk büyükelçisi olarak niteleyip "Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler dinamik şekilde gelişiyor. Bizler çok iyi dost ve arkadaşlarız" dedi. Taşkent, deri ve et ürünlerinin işlenmesi, inşaat, turizm, ulaşım ve telekomünikasyon alanında yatırımlarla ilgilendiklerini ifade etti. Türk heyetinin temasları bugün de devam etti. KU/ÖZ/FT