Svetlana İsayeva: Dağıstan’da altı ayda en az 50 kişi kaçırıldı

Vladikavkaz/Ajans Kafkas – Dağıstan Anneleri başkanı Svetlana İsayeva, 2012’inin ilk altı ayında Dağıstan’da en az 50 kişinin kaçırıldığını açıkladı.

 

Kafkasyalı insan hakları savunucularının üçüncü “Birleşik Kafkasya Forumu” 24-25 Ağustos’ta Kuzey Osetya’nın başkenti Vladikavkaz’da yapıldı.

 

Foruma katılanlardan Dağıstan Anneleri başkanı Svetlana İsayeva, Dağıstan’da şiddet olaylarından artış gözlemlendiğini, 2012’inin ilk yarısında en az 50 kişinin kaçırıldığını açıkladı.

 

İsayeva “Kaçırılanların birçoğu daha sonra çeşitli emniyet birimleri veya tutukevlerinde bulundular. Birçok kişinin yeri ise belli değil. Kaçırılanların yakınlarının hemen hepsi, bu olaylarda güvenlik birimi çalışanlarının parmağı olduğuna inanıyor” dedi.

 

İsayeva, 2011’de Dağıstan’daki patlamalar, çatışmalar ve insan kaçırma olayları sonucunda 129 sivilin hayatını kaybettiğini, 130 sivil vatandaşın da yaralandığını kaydetti. İsayeva’ya göre geçen yıl 31, 2010’da ise en az 18 kişi kaçırıldı.

 

Kavkazki Uzel bilgilerine göre, geçen yıl en az 824 kişi Dağıstan’daki silahlı çatışmaların kurbanı oldu, 413 kişi hayatını kaybederken, 411 kişi yaralandı. İsayeva’nın da belirttiği gibi öldürülenlerin 129’u, yaralananların da 130’u sivil idi.

 

Foruma katılan Kabardey-Balkar Anneleri üyesi Maryam Ahmetova da güvenlik güçlerinin kanunsuz eylemelerinden şikayetçi. Ahmetova “Mahkemesiz ve sorgusuz şekilde caddelerde öldürüyorlar, hatta hakkında arama emri olmayanlar bile sorgusuz sualsiz öldürülüyor. Örgüte katılma yaşı düşüyor” dedi.

 

Operasyonlar sırasında gençleri teslim olmaya ikna etme girişimlerinde bulunduklarını kaydeden Ahmetova “Aramızda çocukları hakkında arama emri bulunanlar da var. Özel operasyonlar başladığında olay yerine gittik. Teslim olmaları için çocuklarla konuşmak istedik ama bizi yaklaştırmadılar bile. Operasyon yaptıkları yerde kimlerin olduğunu biliyorlar. Burada sizin çocuklarınız yok diyerek bizi operasyon alanından kovuyorlar. Artık cenazelere gitmekten yorulduk. Bu gerçek bir soykırım” şeklinde konuştu.

 

Forum sonunda kabul edilen bildirinin bir maddesinde, Kuzey Kafkasya’daki silahlı direnişin, federal ve yerel bürokratlar ile güvenlik organlarının sınırsızlıklarına verilen bir tepki olduğu ifade edildi.

 

Forumda ayrıca tanınmış insan hakları savunucusu, Moskova Helsinki Grubu başkanı Ludmila Alekseyeva’ya, Natalya Estemirova’nın adını taşıyan “Onur ve Vicdan” ödülü verildi. KU/ÖZ/YA