Said Amirov terörist suçlamasıyla yargılanacak

Eski Mahaçkale belediye başkanı Said Amirov adı açıklanmayan bir devlet adamı için suikast emri vermekle suçlanıyor.

 

Rusya Soruşturma Komitesi temsilcisi Vladimir Markin dün yaptığı açıklamada, eski Mahaçkale belediye başkanı Said Amirov hakkında uçaksavar füze sistemi "Strela-2M’ ile terör eylemi hazırlamaktan dava açıldığını kaydetti. Markin “Rusya Soruşturma Baş İdaresi tarafından Mahaçkale belediye başkanı Said Amirov, eski Hasavyurt savcı yardımcısı Magamed Abdulgalimov ve Kaspisk şehir başkan yardımcısı Yusup Caparov hakkında terör eylemi hazırlığı ve silah kaçakçılığı suçlarından dava açıldı” dedi.

 

Markin’in ifadesine göre, sorgu hakimlerinin elinde, zanlıların bir devlet adamının hayatına kastetmeye hazırlandıkları yönünde her türlü delil var. Hedefteki kişinin adı açıklanmıyor.

 

Markin “İşleyecekleri suçta kanunsuz şekilde elde ettikleri taşınabilir uçaksavar-füze sistemi ‘Strela-2M’ kullanmayı planlamışlardı. Bu silah bugün sorgu hakimleri tarafından Dağıstan’ın bir bölgesinde Abdulgalimov tarafından donatılmış gizli cephanede bulundu. Ayrıca Said Amirov’un Levaşinsk bölgesindeki evinde arama yapıldı ve soruşturma için önemli deliller elde edildi” dedi.

 

Amirov, 2011’de işlenen Soruşturma Komitesi çalışanı sorgu hakimi Arsen Gacibekov cinayetini organize etme şüphesiyle gözaltına alındı. Olayla ilgili Amirov dışında 10 kişi daha gözaltına alındı. Daha sonra soruşturma organları Amirov’un organizatör değil cinayetin emrini veren kişi olduğu sonucuna ulaştı.

 

 

Kavpolit, AjansKafkas