Magomedov’un güvenlik çözümü halkı silahlandırmak

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan Başkanı Magomedsalam Magomedov, ülkenin her yerinde gönüllülerden oluşan ‘savunma birlikleri’ oluşturulması talimatı verdi.

Dağıstan Başkanı Magomedsalam Magomedov, şehir ve ilçe yöneticilerine güvenliğin sağlanması için savunma birimi ve müfrezelerin oluşturulması talimatı verdi. Karar, şeyh Said Efendi Atsayev’in öldürülmesinin ardından bir araya gelen Dağıstan Güvenlik Konseyi’nin koordinasyon toplantısında alındı.

 

Dağıstan Başkanlığı resmi sitesinde Magomedsalam Magomedov’un “Her şehir ve ilçede güvenliğin sağlanması ve ‘teröristlerin’ cezalandırılması konusunda yardıma hazır gençlerden oluşan silahlı birlikler oluşturma kararı aldık. Bu talimat tüm şehir ve ilçe yöneticilerini bağlamaktadır” ifadeleri yer alıyor.

  

Dağıstan’da ‘savunma birlikleri’ 1999’da Şamil Basayev ve Hattab’ın birliklerinin saldırısını püskürtmek için kurulmuştu. O dönemde bölge idareleri polis ve askeri birliklerle birlikte şehir sakinleri silahlandırmış ve gönüllü birlikler oluşturmuştu. KU/ÖZ/YA