Direnişçilere karşı halkı örgütlüyorlar

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’da ‘vahhabi’ damgası vurulan direnişçilere yönelik baskınlar sürerken yönetim bu kişilere karşı sivil tepti organizasyonuna da girişti.
Gurbuki ve Gubden köylerinde sıradan halk, güvenlik güçlerinin hedef aldığı ‘radikal İslamcılara’ karşı sokaklara döküldü.  

Dağıstan’ın Karabudahgenski bölgesinde bulunan Gurbuki’de halkın işe el atması, 24 Ekim’de köyde güvenlik güçlerinin bir eve baskın düzenleyip Nabibullah Batırbekov adlı direnişçiyi öldürüp Magomed Nazirbekov’u da gözaltına almasının ardından geldi. Köylülerin operasyona tam destek verdiği hatta direnişçilerden birinin evini yakmaya kalkıştığı öğrenildi.

Pazartesi günü Gurbuki’de sokaklara dökülen halk, ‘vahhabi’ ailesi olduğunu öne sürdükleri üç Nazribekov ailesi ile Maaziyev ailesinin köyden gitmesini istedi. Kalabalık bununla yetinmeyin bu kişilerin gittiği caminin de kapatılmasını istedi.

Direnişçilere hoşgörü Aliyev’i üzüyor

Ertesi gün ise Dağıstan Devlet Başkanı Mukhu Aliyev ‘dini aşırılıkçılıkla mücadelenin sadece vatandaşların desteği ile mümkün olabileceğini’ söyledi. Bu konuda Gubden ve Gurbuki köy sakinlerinin tutumunu örnek gösteren devlet başkanı, diğer bölgeler özellikle de Untsukul bölgesindeki halkın ‘yasadışı silahlı oluşumlara karşı yeterince hoşgörüsüzlük ortamı oluşturamamış olmalarına üzüldüğünü’ belirtti. RE/KU/ÖZ/FT