Dağıstanlı Müslümanlar toplantı yaptı

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstanlı farklı İslami grupların temsilcileri Mahaçkale merkez camiinde bir araya geldi.

Genel olarak, ‘geleneksel-geleneksel olmayan’ ya da ‘sufi-selefi’ şeklinde iki gruba ayrılan Dağıstan Müslümanları, 29 Nisan’da merkez camiinde kılınan öğle namazının ardından bir toplantı yaptı.

 

500’den fazla kişinin katıldığı, Dağıstan Din İdaresi Başkanı Ahmed Abdullayev’in konuşmasıyla açılan toplantının moderatörlüğünü merkez camii imamı Magomedrasul Saaduyev yaptı.

 

Ehlü Sünne alimler birliği üyesi Kamil Sultanahmedov, hazırlıkları iki ay öncesinden başlayan toplantıda her iki gruptan beşer kişinin söz aldığını kaydetti.  Ehlü Sünne Başkanı Haliliruhman Şamtov, görüşmenin sonuçlarının yakında belli olacağını düşünüyor. Şamatov “Bir dizi problem belirlendi, şimdi onları aşama aşama çözeceğiz” dedi.

 

Toplantıda söz alan bir diğer katılımcı Abu Umar Sasitlinski, vatandaşların ‘vahhabizm ve selefizm’ hakkında bilgilendirilmesi gerektiği üzerinde durdu. Sasitlinski “Henüz geçen yüzyılın sonundan itibaren yönetim, Dağıstanlıları vahhabizm ve selefizm hayaleti ile korkuttu. Kelimenin ne yasal, ne dilbilimsel ne de başka bir açıdan karşılığı yok. Ancak ülkede herkes İslam’a ve insanlığa yabancı olan, acil olarak yok edilmesi gereken korkunç ve tehlikeli bir şey olarak bunların varlığına inanıyor. Yönetim etiket yapıştırarak kendi amaçlarını izledi, sade vatandaşlar ise maalesef onların yolundan gitti. Dağıstan’a acil olarak yeni bir eğitim programı lazım. Görüşmede bu alanda Dağıstanlıların bilgilendirilmesi konusunda anlaşma sağlandı” dedi.

 

Merkez camii imamı Magomedrasul Saaduyev, görüşmenin Müslümanlar arasındaki anlaşmazlığın giderilmesine yardımcı olacağını düşünüyor. İmam Saaduyev “Ülke Müslümanları arasında belirli bir anlaşmazlık görülüyor, tüm problemler görüşmede ele alındı. Bizler, Dağıstan’a artık barışın gelmesi, düzen ve aydınlığın gelmesi için ortak hareket etme konusunda anlaştık” dedi.

 

Ulusal Politika Din İşleri ve Dış İlişkiler Bakanı Bekmurza Bekmurzayev de “Bugün Müslümanlar birbiri ile ortak bir dil bulmak için toplandı. İnanıyorum ki, anlaşmaya varılacak” dedi. KU/ÖZ/YA