Dağıstan’da gazeteci Ahmednabi Ahmednabiyev öldürüldü

Mahaçkale – Kavkazki Uzel muhabiri Ahmednabi Ahmednabiyev Dağıstan’da öldürüldü.

 

 

Gazeteci Ahmednabi Ahmednabiyev bu sabah Dağıstan’ın Semender köyündeki evinin 50 metre uzağında vurularak öldürüldü. Mayıs 2012’de ölüm tehditleri aldığını açıklayan Ahmednabiyev, 11 Ocak’ta kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğramış, saldırganların üç el ateş açtığı olaydan yara almada kurtulmuştu.

 

Ahmednabi Ahmednabiyev’in adı Eylül 2009’da Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de ortaya çıkan ‘ölüm listesinde’ yer alıyordu. Listede Dağıstan’nın tanınmış avukat, gazeteci ve insan hakları savunucuları yer aldı. Bunlardan biri olan Çernovik gazetesinin sahibi Gacimurad Kamalov 15 Aralık 2011’de ofisinin yakınlarında öldürüldü.

 

25 Temmuz 2010’da bir başka Kavkazki Uzel muhabiri Bella Ksalova Karaçay-Çerkes’de bir trafik kazası sonucu ölmüştü. Kazaya karışan ve uyuşturucu dispanseri tedavisi için sırada olan diğer aracın şoförüne 3 yıl hapis cezası verildi.

 

Dağıstan Soruşturma Komitesinden verilen bilgilere göre, 7 yıldan fazla bir süredir Kavkazki Uzel’de çalışan Ahmednabiyev’in mesleki faaliyetlerine bağlı olarak öldürüldüğü tahmin ediliyor.

 

Ahmednabiyev’in avukatı Abduraşid Şeyhov, müvekkilinin aldığı tehditler konusunda gereken incelemelerin yürütülmediğini ifade etti ve cinayetin Dağıstan güvenlik sisteminin ihmallerinden kaynaklandığını açıkladı.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas