Dağıstan’da Anayasa Günü çerkeskalarla kutlandı

Mahaçkale – Dağıstan’da devlet başkanı ve hükümet üyeleri Anayasa Günü kutlamalarına çerkeskalarla katıldı.

 

Dağıstan’da 26 Temmuz Anayasa Günü kutlamalarına hükümet üyeleri ve üst düzey kamu yöneticilerinin çoğunluğu, Kafkasya halklarının milli kıyafeti olan çerkeskalarla katıldı. Dağıstan devlet başkanı Ramazan Abdulatipov, daha önce vatandaşları geleneksel kıyafetlere sahip çıkmaya çağırmış, tüm devlet adamlarına da 26 Temmuz’da yapılacak kutlamalara çerkeskalarla katılma önerisinde bulunmuştu. Abdulatipov törene beyaz bir çerkeska ile katıldı.

 

Törene sadece siyasiler değil vatandaşlar da geleneksel kıyafetleriyle katıldı. Mahaçkale’li Aminat Alhasova, büyükannesinden kalan elbiseyi bir kez olsun giyebilme fırsatı bulduğu için sevinçli olduğunu kaydetti.

 

26 Temmuz’da ayrıca, tadilatı yapılan Dağıstan Kültür Merkezinde ‘Dağıstan’ın Rusya katılmasının 200 yıldönümü’ onuruna Dostluk Evi açıldı. Kültür merkezinin açılışını yapan Ramazan Abdulatipov konuşmasında, “Bugün bizim bayramımız. En önemli değerimiz, halkların dostluğu. Bu dostluğun en önemli halkalarından biri de büyük Rus halkıyla dostluktur” ifadelerine yer verdi.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas