Dağıstan’da 50 eylemci gözaltına alındı

Dağıstan’da dün yapılan protesto gösterisine katılan yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı.

 

Mahaçkale’nin Lenin bölgesi savcılık binası önünde toplanan yaklaşık 300 kişi, Karabudahkent bölgesi Agaçaul köyü sakinlerinden Malik Kambulatov’un sahte delille, kanunsuz şekilde gözaltına alınmasını protesto etti.

 

Eyleme katılanların ifadelerine göre, Kambulatov 11 Eylül’de yasa dışı silah edinme ve bulundurma şüphesiyle gözaltına alındı, ancak yakınları Kambulatov’un aracında bulunan silahın, Dağıstan’da ve Kafkasya’nın diğer bölgelerinde çok sık görülen şekilde polisler tarafından bırakıldığını düşünüyor. Malik Kambulatov’un annesi Cuvariyat Kambulatova “Malik’in üzerine silahı polisler bıraktı. Onu kardeşinden ötürü cezalandırmak istiyorlar. Küçük oğlum Arslanali Kambulatov’u polisler direnişçi ilan etti, nerede olduğunu bilmiyoruz, bir yıldır haber alamıyoruz” dedi. Anne Kambulatova daha önce de evlerinde defalarca izinsiz arama yapıldığını ifade etti

 

Eyleme katılan bir kadın dünkü toplu gözaltı olayını şöyle anlattı: “Eyleme yaklaşık 300 kişi katıldı, barışçıl bir gösteriydi. İnsanlar Malik’in annesi ile beraberindekilerin savcılık binasından çıkmasını bekliyordu. O esnada polisin, ‘Silovik Zorbalığından Bıktık’ yazılı pankartlar taşıyan gençleri zorla araçlara bindirdiğini gördük. Buna engel olmaya çalıştığımızda polis bizi zorlamaya başladı, özellikle tahrik ettiler, herkesi dövmeye başladılar. Kadınları ve öğrencileri dövdüler. Daha sonra polis otobüsü geldi, yaklaşık 50 kişiyi aldılar”. Kadının ifadesine göre, polisin sert müdahalesi sonucunda iki kişi de yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. İçişleri Bakanlığı basın sözcülüğü yaklaşık 50 kişinin gözaltında olduğunu doğruladı.

 

Agaçaul köyü sakinleri Devlet Başkanı Ramazan Abdulatipov’tan Malik Kambulatov olayının çözülmesini istedi. Devlet başkanına yazılan mektubu yüzün üzerinde vatandaş imzaladı.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas