Putin ve Kadirov basın özgürlüğü düşmanları listesinde

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü yeni ‘basın özgürlüğü düşmanları’ listesini yayınladı. Listede Vladimir Putin ve Ramzan Kadirov da yer alıyor.

 

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde basın özgürlüğü düşmanları listesini güncelledi. Listede 39 devlet başkanı, siyasetçi ve siyasi örgüt yer alıyor. Bunlardan ikisi, daha önce de listede yer alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya yanlısı Çeçenya devlet başkanı Ramzan Kadirov.

 

Sınır Tanımayan Gazeteciler, Ramzan Kadirov’un Anna Politkovskaya ve Natalya Estemirova cinayetlerinden ötürü sorumluluk taşıdığını ve Çeçenya’da rejim karşısındaki korkunun otosansür nedeni olduğunu hatırlatırken, Putin’in basın özgürlüğünü ciddi şekilde kısıtlayan kanunları kabul ettiğinin altını çiziyor. Ayrıca Rusya’da bağımsız gazeteciliğin riskli bir uğraş olduğunu da vurgulanıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yönetimde olduğu süre içinde en az 29 gazeteci mesleki çalışmalarından dolayı öldürüldü, basın mensuplarına yönelik düzenli saldırılar ise devam ediyor.

 

“Basın özgürlüğü düşmanları” listesinde yer alan diğer isimlerden bazıları ise şunlar: Beşar Esed, El Nusra Cephesi, İslam Kerimov, İlham Aliyev, Raul Castro,  Ayetullah Ali Hamaney, Aleksandr Lukaşenko

AjansKafkas