Kadirov yönetimi İşkence Karşıtı Komiteye savaş açtı 

Ramzan Kadirov başkanlığındaki Rusya yanlısı Çeçenya yönetimi, insan hakları örgütü İşkence Karşıtı Komiteye uyguladığı baskılara bir yenisi ekledi. 

 

Çeçenya İçişleri Bakanlığı Murad Amriyev davasına, kısa bir süre önce Çeçenya’da ofisi yakılan İşkence Karşıtı Komitenin davalı olarak dahil edilmesini istedi.

 

Sporcu Murad Amriyev Eylül 2013’de, İşkence Karşıtı Komite çalışanlarının yer aldığı insan hakları mobil grubundan yardım istedi. Amriyev 25 Ağustos 2013’de kaçırıldığını iki gün boyunca Caharkale emniyetinde işkence gördüğünü kaydediyor. 27 Haziran 2014’de içişleri bakanlığı temsilcileri Amriyev’e haysiyet ve iş itibarına saldırı gerekçesiyle dava açtı. 8 Aralıkta Leninski ilçe mahkemesi dava başvurusunu kabul etti. 

 

25 Aralıktaki duruşmada davacı, İşkence Karşıtı Komitenin ‘davaya yeni davalı olarak eklenmesini’ ve Komitenin sitesinde yayınlanan ifadelerin tekzip edilmesini istedi. Davacı taraf ayrıca konuyla ilgili bir haber yayınladıkları için ‘grani.ru’ sitesine de dava açmayı düşündüğünü açıkladı.

 

İşkence Karşıtı Komite avukatı Anton Rıjov “Bir sonraki duruşmada hakkımızdaki davanın Nijni Novgorod şehrine taşınmasını talep edeceğiz. Davanın esasına gelince, memnuniyetle faaliyetlerimizin arkasında dururuz” dedi. Bir sonraki duruşma 19 Ocak 2015’te yapılacak.

Ajans Kafkas