Kadirov: Arap yatırımcılar işsizlik sorununu çözecek 

Rusya yanlısı Çeçen lider Ramzan Kadirov Arap yatırımcılar işsizlik sorununun çözümüne büyük katkı sağlayacak dedi.

 

Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinden dönen Kadirov bakanlar kurulu üyeleri ile toplantısında, büyük Arap şirketlerinin Çeçenya’ya yatırım yapmaya hazır olduğunu açıkladı ve beş yıl içinde hayata geçirilecek projelerle birlikte işsizliği bitirebiliriz dedi.  Kadirov, “Abu-Dabi ziyaretimizde veliaht, şeyh Muhammed bin Zaid el Nahayan ile Çeçenya’ya yatırım çekilmesi konusunu görüştük. Ondan ülkemizin gelişmesine yardımcı olmalarını rica ettim. Şeyh de büyük projeleri hayata geçirmeye hazır olduklarını söyledi” şeklinde konuştu.

 

Bahreyn şeyhi ile havayolu şirketi kurulması konusunda anlaşma sağlandı. Kadirov’a göre “Ortak havayolu şirketinin kurulması, uçak filosunu yenileyecek, bilet fiyatlarını düşürecek, ve böylece Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Avrupa’ya yeni seferler konulabilecek”.

 

Kadirov’un ifadesine göre, kısa süre içinde Arap şirketlerinin işbirliği anlaşmalarını imzalamak için gelmeleri bekleniyor. Arap yatırımcılarının katılımıyla gerçekleştirilecek diğer projelerden bazıları boya, kaynak ve montaj atölyelerinin kurulması, iş merkezi ve lüks otel inşaatları.

 

RIA Novosti, AjansKafkas