Estemirova cinayeti beş yıldır aydınlatılamadı

Natalya Estemirova’nın beşinci ölüm yıldönümü.

15 Temmuz 2014 Natalya Estemirova’nın ölümünün beşinci yıldönümü günü.

 

Memorial İnsan Hakları Merkezinin Caharkale çalışanı Natalya Estemirova’nın 2009’da kaçırılışı ve öldürülüşünün üzerinden beş yıl geçti.

 

Memorial çalışanı ve gazeteci Natalya Estemirova 15 Temmuz 2009’da kimliği belirsiz kişilerce Caharkale’de kaçırılmış, İnguşetya’ya götürülmüş ve öldürülmüştü.

 

Bugüne kadar halen işlenen bu cinayetin sorumluları açığa çıkarılamadı ve bulunamadı. Amnesty International sitesindeki açıklamaya göre, soruşturma ile ilgili bir yıla yakın bir süredir de herhangi bir açıklama olmadı.

 

Rusya Federasyonu Başsavcılığı ise Natalya Estemirova cinayetinin açığa kavuşturulduğunu düşünüyor. Soruşturmaya göre, cinayete hakkında uluslararası arama emri bulunan Alhazur Başayev karıştı. Cinayete ise Estemirova’nın, Başayev’in direnişçileri istihdamı ve Moskova’da bir işadamının ailesine saldırması, aynı zamanda Çeçenya devlet organlarını itibarsızlaştırmasıyla ilgili haber yapması neden oldu.

 

Estemirova’nın meslektaşları, onun ölümünün profesyonel faaliyetlerine bağlı işlenmiş bir cinayet olduğunu düşünüyor. İnsan hakları savunucuları 10 Eylül 2011’de soruşturmayla ilgili bir ilerleme olmadığı şikayeti ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuruda bulundu.

Kavkazki Uzel,AjansKafkas