Çeçenya’da hafız yetiştiren imamlara ödül

Çeçenya yönetimi Hafız yetiştirmeye ödül koydu.

Çeçenya yönetiminin on hafız yetiştiren din adamına 1 milyon ruble ödül vereceği ülke müftülüğü tarafından açıklandı.

 

Çeçenya müftülüğü “ Ülke yönetimimiz ve bizzat başkan Ramzan Kadirov dini meselelere büyük önem veriyor. Geçen hafta, Anma ve Yas Günü öncesinde onar hafız yetiştiren din adamlarına birer milyon ruble verileceği ilan edildi. Bu konularla ilgili kararların alınması görevi ülkedeki kadılara ve ilçe imamlarına verildi” dedi.

 

12 Mayısta Caharkale’de hafızlık yarışması yapıldı ve 16 genç hafız katıldı. Yarışmanın üç kazanan hafızı 100, 50 ve 30’ar bin ruble ödül aldı. Hafızlık yarışmaları son bir kaç yıldır Çeçenya’da yapılıyor.

 

Şu anda Çeçenya’da dört hafızlık okulu bulunuyor. İlk hafızlık okulu 2010’da Zelimhan Kadirov adı ile, ikincisi Birleşik Arap Emirliklerinin ilk devlet başkanı Şeyh Zaid bin Sultan El Nahayan adı ile Ağustos 2011’de Gudermes’te açıldı.

 

Hedi Kişiyeva adını taşıyan üçüncü hafızlık okulu Mayıs 2012’de Caharkale’de, Haron Alaudinov adını taşıyan dördüncü hafızlık okulu da 2013 Ağustosunda Urus-Martan’da açıldı.

 

Çeçenya’daki vatandaşlar, yönetimin dini konulara önem vermesini farklı şekillerde değerlendiriyor. Vatandaşların çoğunluğu- dinin yaygınlaştırılması ve sağlamlaştırılması adı altında İslam’ın tamamıyla itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını düşünüyor, din adamları ise tam aksini düşünüyor.

 

Çeçenya sivil toplum örgütü çalışanlarında Eyub isimli bir vatandaş “ Bizde din sadece lafta . Son yıllarda din idaremize negatif yaklaşan insanlarımızın sayısı çoğaldı. Tüm imamlar ve mollalar bizi münzevi hayata, kötü alışkanlıkları terk etmeye, dünyevi isteklerden vazgeçmeye teşvik ediyor, ancak bunları kendileri yapmıyorlar. Onlar kendilerine büyük evler inşa ediyorlar, kendilerine ve çocuklarına pahallı yabancı marka arabalar alıyorlar, mevcut hükümetin lehine müslümanların akıllarına nifak sokuyorlar. Eğer hiç bir fayda getirmiyorsa bu kadar hafız ve sahte İslami görünümlere ne gerek var? İnsanlara günah işlememeyi, dürüst ve adil olmayı söylemeden önce kendilerinin böyle olması, lüks içinde yüzmemeleri, gösterişten uzak olmaları gerekmez mi?” dedi.

Kavkazki Uzel,AjansKafkas