Çeçenya’da asker çocukları için okul açıldı

Caharkale –  Çeçenya’nın Naurski bölgesindeki asker çocukları için inşa edilen okulun açılışı yapıldı.

 

2 Eylül’de Çeçenya’nın Naurski bölgesi Kalinovskaya köyündeki Rusya Savunma Bakanlığı birliği askerlerinin çocukları için yapılan okulun açılış töreni yapıldı.

 

Asker çocukları için 1 nolu okulun inşaatına Nisan 2013’de Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoyga’nın talimatıyla başlanmıştı. Savunma bakanlığı kaynağıyla askerler tarafından inşa edilen okulda 110 asker çocuğu eğitim görecek. Çeçenya askeri komutanlığı temsilcisi “Yakın bir zamanda okul bölgesinde yemekhane ve spor salonu da açılacak, gelecek yıl çocuklar için havuz yapılması da planlanıyor” dedi.

 

Kalinovskaya köyündeki askeri kamp bölgesinde subay ve paralı asker aileleri için yurt, mağazalar, anaokulu bulunuyor. Yerleşim yerinde 350 kişilik bir de okul var. Fakat bu okulda sadece Çeçen öğrenciler ders gördüğü için asker çocukları okul olarak kullanılan bir binada eğitim alıyordu.

 

Çeçenya eğitim bakanlığı bilgilerine göre, 2013-2014 eğitim döneminde 449 okulda 226 binin üzerinde öğrenci ders görüyor. Bunların 25,800’ü birinci sınıfa başladı.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas