Çeçenya’da 1300 mayın ve mühimmat etkisiz hale getirildi

Caharkale – Çeçenya’da mayın temizleme çalışmaları devam ediyor, yaklaşık 1300 mayın ve mühimmat etkisiz hale getirildi.

 

Güney Askeri Bölge mühendislik-keşif birliği askerleri son aylarda Çeçenya’da 830 hektarlık tarım alanındaki mayın ve mühimmatı temizleyerek 1292 patlayıcıyı etkisiz hale getirdi.

 

Çeçenya askeri komutanlığından konuyla ilgili bilgi alınan bir subay şu açıklamada bulundu: “Çeçenya’da tarım alanlarının mayından temizlenme çalışması Mart sonunda başladı. Çalışmalar üç bölgede yürütülüyor: Açkhoy Martan, Grozni ve Kurçaloy. Geçen süre içinde istihkam erlerince 830,6 hektarlık alanda mayın temizleme çalışması yapıldı. 1292 patlayıcı özelliği olan mühimmat bulundu. Ayrıca Kurçaloy’da, yerel yönetim organları ve vatandaşlardan gelen talep üzerine plan dışındaki 92,5 hektarlık bir alanda da çalışma yapıldı”.

 

Mayın temizleme çalışmalarına yaklaşık 500 istihkam eri katılıyor. Kasım ortalarına kadar yeni bir dönem planlaması yapılıyor. Kış aylarında çalışmaya ara verilecek. 2013 için taranması planlanan alan toplam alan 1454 hektar.

 

2012’de Güney Federal Bölge askerlerince yedi ayda Çeçenya’nın beş bölgesinde (Şelkov, Grozni, Urus Martan, Şali ve Kurçaloy) 1065 hektarlık alan temizledi, 3 binden fazla patlamamış mayın etkisiz hale getirildi.

 

2015 sonuna kadar Çeçenya’da yaklaşık 5,5 bin hektarlık tarım alanını mayından temizlenmesi planlanıyor. Ardından ormanlık ve dağlık alanlarda mayın temizleme çalışmasına başlanacak.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas