Çeçenya’daki hafızlık okulları ilk mezunlarını verdi

Caharkale/Ajans Kafkas – Çeçenya’da iki hafızlık okulunun ilk mezuniyet töreni yapıldı, Ramzan Kadirov mezunlar şerefine akşam yemeği verdi. 

Çeçenya’da iki hafızlık okulunun ilk mezuniyet töreni yapıldı. 3 Mart’ta Rusya yanlısı Çeçen lider Ramzan Kadirov mezunlar şerefine akşam yemeği verdi.

Çeçenya’da şu anda üç hafızlık okulu bulunuyor. 2010’da Kadirov ailesinin köyü Tsentoroya’da, Ramzan Kadirov’un 2004’de ölen kardeşi Zelimhan Kadirov’ın adını taşına okul açıldı. Ağustos 2011’de Gudermes’de açılan ikinci hafızlık okuluna eski Birleşik Arap Emirlikleri lideri Zaid el Nahayan’ın adı verildi. Üçüncü okul Caharkale’de Mayıs 2012’de açıldı. Bu okul da Kunta Hacı Kişiyev’in annesi Hedi Kişiyeva’nın adını taşıyor. Her bir okulda on yaşından büyük yüzer erkek çocuğu eğitim görüyor, eğitim üç yıl devam ediyor.

Tsentoroy’daki hafızlık okulunun ilk mezunu Ramzan Kadirov’un yeğeni Hamzat Kadirov oldu ve eğitiminin hemen ardından okulunun müdürlüğüne atandı. Geçen yıl da Ramzan Kadirov’un kızı Ayşat’ın Çeçenya’daki genç kızlar arasındaki ilk hafız olduğu açıklanmıştı. Ancak hafızlık okullarından toplu mezunlar ilk olarak bu yıl verildi. Tsentoroy ve Gudermes’teki okullardan 61 kişi mezun oldu.

Çeçenya’da şu anda 20 medrese ve iki dini yüksek eğitim kurumu bulunuyor. Bunlar Caharkale’deki Kunta Hacı Kişiyev İslam Ünivesitesi ve Kurçaloy’daki Ahmed Kadirov İslam Enstitüsü.

2012’de Urus-Martan’da dördüncü hafızlık okulu inşaatına başlandı. Bu okulda 200 gencin eğitim görmesi planlanıyor. KU/ÖZ/YA