“Çeçen izi değil, Kadirov’un imzası”

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti İsveç Temsilcisi gazeteci yazar Mayrbek Tamarov Ukrayna merkezli gordonua.com internet sitesine mülakat verdi.

Boris Nemtsov cinayetini değerlendiren Tamarov, cinayetteki “Çeçen izi” ifadesinin “Kadirov’un imzası” olarak kullanılması gerektiğini belirtti. İckerya.com tarafından tercüme edilen söyleşinin tamamı şu şekilde;

Leonid Fayvuşkin: Rusya Federasyonu Soruşturma Komitesi, Boris Nemtsov cinayetiyle ilgili olarak “Çeçen izi”nin üzerinde duruyor ve suça iştirak edenler Kadirov’un adamları. Bu “düzeni sağlamak” için birilerinin Moskova’ya tetikçilerini göndermesi olarak görünmüyor mu?

Mayrbek Taramov: Öncelikle bazı kavramları netleştirelim, “Çeçen izi” nedir? Nemtsov cinayeti ile ilgili olarak “Kadirov imzası” tanımlamasının daha doğru olduğu kanaatindeyim. Cinayeti, bağımsız Çeçenler işlemedi. Kadirov tarafından yaptırıldı. Boris Nemtsov’a madalya takdim eden ise “Çeçen Cumhuriyeti İçkerya”. İşte bu sizin sorunuza cevap: Bir Çeçenler var, bir de Kadirov.

Kadırov’un çevresindekiler Çeçenlerin görüşlerini yansıtmıyor mu?

Kesinlikle yansıtmıyor. Çeçenlerin büyük bir kısmı ile Kadirov karıştırılmamalıdır. Bağımsız Çeçenler, Nemtsov’u, Litvinenko’yu ve Politkovskaya’yı tanıyordu. Ve Çeçenler asla Çeçen halkını savunan kişileri hedef almayacaktır. Pek çok asil Rus, Çeçen halkını savundu, nasıl olur da onları öldürebilirler?

Öyleyse yönetimde bir görüş ayrılığından bahsedilebilir mi, mesela Putin ve Kadirov’un aralarının bozulmasından?

Hayır, herhangi bir görüş ayrılığı yok. Kadirov üzerinden Kremlin-Lubyanka izi ortaya çıktı. Putin’in rızası olmaksızın Kadirov tek bir parmağını bile oynatamaz, tıpkı Kadirov’un 20 bin “sadık” adamı gibi. Bu nedenle emrin Kremlin’den geldiğine ve tereddütsüz yerine getirildiğinden eminim.

Bu durumda Kremlin’in katilleri aramasının herhangi bir mantığı olmaz ki? Görünüşe göre Putin çaresiz bir durumda, cezalandırmak ya da cezalandırmamak…

Nemtsov’un katillerinin aranmasının her zaman bir mantığı var, çünkü bu cinayetten ötürü birisinin gürültülü bir şekilde yem edilmesi gerekiyor. Ne var ki, ne Kadirov’un, ne de tetikçilerin cezalandırılmayacağını çok net biçimde size söylüyorum. Bu adamlar Kremlin’deki efendilerinin emirlerini yerine getirdi. Bu katillerden birisini cezalandırılırsa, bu Kremlin ya da FSB’yi kurban edecektir. Ve eğer tetikçi, tetikçinin akrabaları ya da arkadaşları ansızın konuşacak olur ve cinayeti sipariş edenlerin isimlerini zikredecek olurlarsa, herkesin iyiliği için bu konuşkan tetikçi ve çevresi “talihsiz” bir kaza sonucu sessizliğe gömülecektir. Gözaltına alınan herkes bu gerçeğin farkında, işte bu nedenle gerçek isimleri vermek yerine soruşturmayı yanlış bir yola yönlendiriyorlar. Nihayetinde, tutuklu şahıslar çoktan Nemtsov’u Paris’te öldürülen karikatüristlere yönelik desteği nedeniyle öldürdüklerini açıkladı. Komik ve aptalca! Ancak Rusya’daki mevcut sistem Sicilya mafyasından daha korkunç.

Eğer anımsıyorsanız, mevcut Rus rejiminin yazılı olmayan bir kuralı var: “Rusya’nın kahramanlarını bir köşede bırakma!”. Bu insanlar, madalyalarla, ödüllerle ve çiçeklerle karşılanıyor. Hatta bu “kahramanlardan” bazıları hapse atıldı, hükümlerini orada çekecekler, mesele Budanov, hatırlıyor musunuz? Cezasını Ulyanovsky bölgesindeki bir hapishanede çekti, bu bölgenin valisi onun Çeçenya’daki komutanı General Şamanov’du; Budanov onun himayesinde oralarda vakit geçirdi, her şeyi vardı tıpkı meşru bir hırsız gibi. Tekrar ediyorum, eğer hapse girmek zorunda kalsalar bile başlarına kötü bir şey gelmeyecek ve kendilerini harika hissedecekler. Dahası, suçlanmadan ya da yargılanmadan hapishanelerden ve kamplardan gizlice serbest bırakılanlar olacak, tıpkı Çeçen Cumhuriyeti İçkerya eski Devlet Başkanı Zelimkhan Yandarbiyev’in ölümü ve oğlunun yaralanmasıyla sonuçlanan saldırının arkasındaki FSB subayları Belaşkov ve Bogaçev gibi.

Bunların hepsine anayasal bir garanti sağlandı. Şimdi, eğer bir şey olursa garantisi var… Rus elit tabakası açıkça Kadirov’dan nefret ediyor ama Kadirov’u Putin’in köpeği olarak görüyor ve aldığı emirle hareket edip bunun dışında hiçbir şeyin karşısında durmadığının da farkında. Aynı elit tabakası Kadirov’un sadece Çeçenya’da değil, tüm Kuzey Kafkasya’daki durumu istikrarsızlaştırabileceğini görüyor, bu da onların içine düştükleri bir çıkmaz.

O halde bu Kadirov’dan kurtulmak için tezgahlanmış bir provokasyon olabilir mi?

Hayır, bunun Putin’in planları arasında olduğunu düşünmüyorum ve son sözü söyleyen o. Kadirov’a boyun eğmeyecektir. Kadirov’un adamlarının kurtarılacağını ve hatta sessiz kaldıkları için ödüllendirileceklerine inanıyorum.