Yakup Koblev’in adı Spor Sarayına verilecek 

İnşaatı tamamlanmak üzere olan Adıgey Devlet Üniversitesi Spor Sarayı, unutulmaz Judo antrenörü Yakub Koblev’in adını taşıyacak. 

 

Adıgey Devlet Üniversitesi Bilim Konseyi, inşaatı tamamlanmak üzere olan yeni Spor Sarayına Yakup Koblev adı verilmesini kararlaştırdı. Japonya’da 20. yüzyılın en iyi judo antrenörü unvanına layık görülen Yakup Koblev, aralarında Dünya, Avrupa ve Olimpiyat şampiyonlarının bulunduğu yüzlerce öğrenci yetiştirdi. 1975 dünya ve 1976 olimpiyat şampiyonu judocu Vladimir Nevzorov bunlardan biriydi. Dört kez dünya judo şampiyonluğu bulunan Hazret Tletseri ile 11 kez dünya sambo şampiyonu olarak kırılması imkansız görülen rekorun sahibi olan Murat Hasanov da Koblev’in okulunda yetişti.

 

Antrenör kimliğiyle bilimsel çalışmalar da üreten, Rusya Federasyonundaki tek fizik kültür, sambo ve judo enstitüsünün kurucusu olan Yakup Koblev 3 Mart 2012’de hayatını kaybetti. Ölümünün birinci yıldönümünde Adıgey Devlet Üniversitesi bünyesindeki kurucusu olduğu enstitüde bir müze açıldı, çalışma odası, kişisel eşyaları ve belgeleri sergilenmeye başlandı.

 

Adıgey Devlet Üniversitesinin Koblev’in adını taşıyacak yeni Spor Sarayı, takım sporları ve dövüş sporları için iki ayrı spor salonundan oluşuyor.

Fond-Adygi, Ajans Kafkas