Adıgeyli judocular Rusya Şampiyonasına damga vurdu

Adıgey Başbakanı Rusya Şampiyonasında iki altın bir bronz madalya kazanan sporcular ve antrenörlerini ağırladı.

 

Adıgey Başbakanı Murat Kumpilov 21 Ekim’de, judo antrenörü Ramazan Bedanokov ile öğrencileri Rustam ve Aydamir Şevotsukov ve Anzaur Ardanov’u kabul etti. Görüşmeye Adıgey Fizik Kültürü ve Spor Komitesi Başkanı Murat Hasanov ve Adıgey gençler judo okulu müdürü Hazret Kuvayev de katıldı.

 

Adıgeyli sporcular Rusya şampiyonasında takım halinde zafere ulaştı. 51 bölgeden sporcuların karşılaştığı Sankt-Petersburg’daki şampiyonada Anzaur Ardanov 66 kiloda, Rustam Şevotsukov da 73 kiloda altın madalya kazandı. Aydamir Şevotsukov ise 81 kiloda bronz madalyanın sahibi oldu. Rusya karma takımına giren sporcular artık uluslararası müsabakalara hazırlanacak.

 

Görüşmede Adıgey Başbakanı Murat Kumpilov “Sporcularımızı, antrenörlerini ve ailelerini Rusya şampiyonasındaki başarılarından dolayı kutluyorum. Başarıyı daha da ileriye taşımanızı istiyorum. Devletimiz maddi manevi her türlü desteği vermeye devam edecek. Adıgey’li sporcuların 2016 Olimpiyatlarında yer alması bizim için çok önemli. Bu Adıgey’de judonun gelişmesi için büyük bir fırsat olacak. Sizlerden etkilenen gençler spora yönelecek” şeklinde konuştu.

 

Şampiyonların antrenörü Ramazan Bedanokov gazetecilere yaptığı açıklamada, Adıgey judo okulunun köklü bir geleneği olduğunu, bu yüzden Sankt-Petersburg’da alınan derecenin beklenen bir sonuç olarak görülmesi gerektiğini ifade etti. Bedanokov, “Olimpiyat döngüsü henüz başlıyor ve biz Rusya karması içinde tam zamanında yerimizi aldık. Önümüzdeki üç yılda gençlerin sıkı çalışması, Rusya ve uluslararası seviyelerde zaferler elde etmesi gerekiyor. İşte o zaman Olimpiyat takımında yer alabiliriz” dedi.

 

Rusya Judo Şampiyonasında Adıgey’le birlikte Kuzey Osetya ve Kabardey-Balkar’lı sporcular da büyük başarıya imza attı. Onların kazandığı madalyalar şu şekilde:

90 kg.’da Samir Guçapşev (Kabardey-Balkar) altın, Murat Guseyev (Kuzey-Osetya) bronz

100 kg.’da David Bitiyev altın, Mirab Margiyev bronz

+100 Aslan Kambiyev altın, Sergey Kesayev bronz

 

 

NatPress, AjansKafkas