Adıgey’de engelliler için taksi hizmeti 

Adıgey Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı fiziksel engelli vatandaşların kullanımına uygun ve indirimli “Sosyal Taksi” uygulamasını başlattı. 

 

Adıgey’de sosyal taksiler 12 Ocaktan itibaren (+7) 87722-55-77-88 nolu numara üzerinden hizmet vermeye başladı. Sosyal taksi hizmetinin özel indirimli tarifesinde açılış 30, kilometre başına 8, şehirlerarası kilometre başına 14 ruble olarak ücretlendiriliyor. Ayrıca taksiyi kullananlar her kullanımda bonus kazanıyor.

 

Adıgey Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından verilen bilgilere göre, fiziksel engelli yolculara hizmet edecek araçlar özel olacak. Eğitimden geçen sürücüleri de yolcuların araçlara inip binmesinde her türlü yardımı gösterecek.

 

Adıgey Engelli-Tekerlekli Sandalyeliler Birliği başkan yardımcısı Olga Karapetyan, sosyal taksi hizmetinin önemli bir sonuna çözüm olabileceğini ifade etti: “Tekerlekli sandalyeli engellileri işe alacak işvereni bulsak bile, ulaşım sorunu çıkıyordu. Bu tür engelliler için toplu taşıtları kullanmak her zaman mümkün olmuyor” dedi.

 

Son bilgilere göre Adıgey’de 37,010 engelli vatandaş yaşıyor. Bu rakam nüfusun yüzde 8,5’ine tekabül ediyor. Sosyal Taksi hizmeti farklı uygulamalarla Rusya’nın Astrahan ve Volgograd bölgelerinde de bulunuyor.

 

Ajans Kafkas