Adıgey Müftüsü Karden Askerbi Kafkas Vakfı’nı ziyaret etti

Adıgey ve Krasnodar Din İdaresi Başkanı Karden Askerbi Kafkas Vakfı’nı ziyaret etti.

 

Adıgey Müftüsü Karden Askerbi (Askerbi Kardanov), yardımcısı Jew Muhammed, Elbrus İnsani Yardım ve Kültür Derneğinden başkan Yusuf Taş ve Mustafa Oğuz ile birlikte dün Kafkas Vakfı’na nezaket ziyaretinde bulundu.

 

Karden Askerbi, “Bir takım görüşmeler yapmak için geldiğim İstanbul’da, bizim de arzuladığımız gibi Müslümanlığı ve Çerkesliği bir arada yaşatmaya özen gösteren Kafkas Vakfı’nı da ziyaret ederek yöneticileriyle tanışmak istedim. Kafkasya’dan, anavatandan size selam getirdim” dedi.

 

Adıgey’de açmayı planladıklarını imamlar için hizmet içi eğitim merkezi hakkında bilgi veren Karden, “Yaklaşık on yıl kadar önce Süleyman Efendi cemaatinden kardeşlerimiz bir medrese açmıştı. Ancak zamanın koşullarında o medrese çalışamadı. Şimdi biz atıl kalan bu binayı devralarak imamlarımız için hizmet içi eğitim merkezi yapmak istiyoruz. Dışarıdan gelen misafirlerimiz için de misafirhane olarak kullanacağız. Bu konuda görüşmeler yaptık” açıklamasında bulundu.

 

Yeterli sayıda imama sahip olmadıklarını belirten Müfü Karden Askerbi bu eksikliği diasporadaki Çerkeslerin yardımlarıyla aşmayı umut ediyor: “Hemen her köyümüzde camimiz var, ama hepsinde imam yok. Köylüler, cami için imam ve çocukları okutacak hoca göndermemiz için bizi sıkıştırıyor. Eğer buradan maaşları ödenmek üzere imam gönderilebilirse biz bu arkadaşlarımızın diğer bütün ihtiyaçlarını karşılayabiliriz. Daha önce Türkiyeli bir Çerkes kardeşimiz bu şekilde görev yapmıştı. Şimdi onu tekrar aramıza almak istiyoruz. Onun gibi birkaç kişiyi daha bu yolla Adıgey’e gönderebilirseniz çok memnun oluruz. Artık dinini yaşamak isteyen insanlara yaşlılarımız da devletimiz de engel olmuyor. Eskiden bazı anlaşmazlıklar olmuş olabilir ama artık önümüze bakmalı ve el birliğiyle işleri ileri götürmeye çalışmalıyız. Ben müftü olarak yetki sahibiyim. Örneğin Türkiyeli bir arkadaşımı ‘bu imam olabilir’ diye cemaate takdim edersem, rahat bir şekilde çalışmaya başlar. Mefehable köyünde Kosova’dan gelenler için araziler tahsis edilmişti, şimdi 10 hektar daha ilave edildi. Suriyeli Çerkeslerden de yerleşenler oldu. Daha fazlasının da gelmesini isteriz. Yerleşen herkese 1 dönüm arsa veriliyor. Muhammed birçok dil biliyor, yardımcılığımı yapıyor, onu seçmeme kimse engel olmadı”.

 

Kosovalı dönüşçülerden, Müftü yardımcısı Jew Muhammed, islamiyeti yaşamak isteyen vatandaşların engellerle karşılaşıp karşılaşmadığı yönündeki soruyu şöyle yanıyladı:  “Kosova’dan geldim, 12 yıldır hutbe veriyorum, kimse niye böyle konuştun demedi. Kuran ve sünnete uygun konuşuyoruz. Cihattan da bahsediyoruz, ulusal-kültürel sorunlarımızı da konuşuyoruz. Ama bunu aşırıya götürmek gerekmez. Devletle ilişkilerimiz çok iyi, başbakanın, devlet başkanının makamına çıkabiliyoruz. Polisler imamlara hürmet ediyor”.

 

Müftü Karden Aslanbi dini idare ve çalışmaları hakkında da bilgi verdi: Adıgey ve Krasnodar Kray Din İdaresi olarak görev yapıyoruz. Müftülük seçimi köylerde seçilen delegelerin oylamasıyla gerçekleştiriliyor. Adaylık için bir sınırlama yok, ancak seçilebilmesi için en azından 3-5 yıl din idaresi şemsiyesi altında çalışmış olan, tanınan bir isim olması gerekir.  Adıgey’de toplam 48 açık cami var, beşinin imamı yok. Krasnodar’da ise inşaatı devam edenlerle birlikte 10 kadar cami var, bunlarında da dördü faaliyette. En büyük sorunlarımızdan biri imam yetersizliği. Bu yüzden mümkün olduğu kadar görevlerinde korumaya çalışıyoruz. Görevden aldığımızda yerine koyacak imamımız yok”.

 

Elbrus Derneği başkanı Yusuf Taş da Kafkasya’da ve Rusya genelindeki dini idarelerin yapısı hakkında şunları ekledi: “Dini İdareler bildiğiniz gibi bizdeki sivil toplum kuruluşlarımıza benzer yapılar. Dolayısıyla devlet desteği yok. Daha önce Moskova’da yurtdışından gelen yardımların toplandığı bir merkezden dini idarelere destek veriliyordu. Kısa süre önce bu desteğin kesildiği ve devam etmeyeceği bildirildi. Türkiye’deki cami dernekleri ya da camilere bağış kültürü Adıgey’de henüz yerleşmedi. Kabardey-Balkar’da durum daha iyi. Orada son yıllarda hem halk hem yönetim camileri ihya etmek adına önemli işler yaptı”.

 

Kafkas Vakfı yetkilileri Müftü Karden Aslanbi’ye ziyaret için teşekkür ederken, Karden, “Hepinizi anavatana bekliyoruz. Aramızda daha önce gelip gidenler var. Sizden Adıgey ile bağlarınızı her zaman sürdürmenizi istiyoruz” dedi.

AjansKafkas