Adıgey Müftülüğü Kuran yasağına karşı bildiri yayınladı

Adıgey ve Krasnodar Kray Müslümanları Din İdaresi, Kuliyev’in Rusça Kuran mealinin yasaklanmasına karşı bir bildiri yayınladı.

 

Novorossisk Oktyabrski bölge mahkemesi 17 Eylül’de Azerbaycanlı bilim adamı Elmir Kuliyev’in 2002’de yayınlanan Rusça Kuran mealini, bir grup insanın (Müslümanlar) diğer gruba üstünlüğünü belirten ifadelerin yer aldığı gerekçesiyle ‘aşırılıkçı’ yayın olarak tanıdı ve yasakladı.

 

Rusya’da birçok din adamı mahkeme kararını şiddetle kınarken bazıları da kararın arkasında yer aldı. Permsk Müftüsü Muhamedgali Huzin konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu meal bazı alimler tarafından vahhabi tercümesi olarak tanındı. Kuliyeva’nın mealinde tamamen vahhabi ruhu hakim. Kuliyev’in kendisi de hangi eğilimde olduğunu saklamıyor. Kuran mealinin önsözü ve yorumlarında İbn Teymiyye, Nasır el Albani, Ebu Abdullah ibn Kayim’den bolca alıntı yapmış. Tüm bu kişiler vahhabizmin kurucusu Muhammed ibn Abdulvahhab’ın manevi önderleridir. Bu insanların felsefi ve dini eğilimi, sünni ve şii mezheplerine, yani Rusya’da asırlardır değişmeyen İslam geleneğine kökünden aykırıdır”.

 

‘Azerbaycan’da İslam’ kitabının yazarı, Azerbaycanlı sosyolog Arif Yunusov ise bu kadar popüler bir eserin yayınladıktan 11 yıl sonra ‘aşırılıkçı’ olarak nitelenmesine anlam veremiyor: “Uzman raporunda yasaklanma nedeniyle ilgili net bir ifade bulamadım, sadece genel ifadeler var. Kitap Moskova’da 2002’de basıldı, daha sonra defalarca yeniden basıldı. Yani, Rusya’nın her şehrinde kolayca ulaşılabilen bir eser ‘aşırılıkçı’ olarak tanındı. ‘Aşırılıkçı’ bir yayının 11 yıl boyunca basılıp satılmasına neden izin verildi. Üstelik sadece İslami kitaplar satan kitapçılarda değil, diğer kitapçılarda da bulunabilen bir eser”.

 

Adıgey Müftülüğü de Kuran mealinin yasaklanmasına tepkili. Adıgey ve Krasnodar Kray Müslümanları Din İdaresi, konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada, hem geniş çaplı akademik çevrelerde, hem de milyonlarca Rusyalı Müslüman arasında en yetkin meallerden biri kabul edilen söz konusu çalışmanın yasaklanmasının, bölge Müslümanlarının öfkesine neden olduğu belirtildi.

 

Adıgey Din İdaresinin açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer veriliyor: “Novorossisk bölge mahkemesinin aldığı kararın doğruluğu ya da yanlışlığı bir tarafa, bir gün içinde, ilgili tarafların katılımı olmadan aceleyle hüküm veren yaklaşımı, dini ayrımcılığa ve halklar arası nefretin büyümesine hizmet etmektedir”.

 

Regnum, Nat Press, AjansKafkas