Yaramaz sürücüyü yola getirme kampanyası

Sohum/Ajans Kafkas – Nüfusu 300 bin dolaylarındaki Abhazya’da sivil toplum, 1993’ten bu yana 1000 kişinin yaşamına mal olan trafik terörüne el attı.

Başkent Sohum’da yollarda güvenlik için sivil bir kampanya başlatıldı. Dün otomobiller 40 kilometre hızla başkentin Novıi semtinden Kelasur’a kadar gidip farları kapatarak geri döndü.

Araçlara trafik polisleri de eşlik etti. Sosyal Programlar Merkezi ikinci müdürü Arda İnal-ipa, eylemi Abhazya’nın diğer sivil ve gençlik örgütlerinin desteği ile düzenlediklerini belirterek şunları söyledi: "Bu problemi özellikle ele aldık, çünkü herkesi endişelendiriyor. Biliyoruz ki, yollarda güvenliğe birçok faktör etki ediyor. Ama her birimiz bu durumu iyileştirmek için bir şeyler yapabiliriz. Herkes sorumluluk derecesini arttırmalı, yollarda da herkes birbirine daha saygılı olmalı. Bu çok önemli, aksi takdirde daha fazla kurbana neden olacak, çünkü sadece savaş sonrası dönemde Abhazya’da yollarda yaklaşık bin kişi öldü."

Sivil kampanya iki hafta boyunca farklı etkinliklerle sürecek. Sohum Medya Kulübü koordinatörü Diana Kerselyan, trafik kurallarını hatırlatan panoları şehrin her yerine asacaklarını belirtti. KU/ÖZ/FT