Suriyeli Çerkeslerin dönüş talebi Abhazya’da da gündemde

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’da bir grup siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu lideri Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab ve Parlamento Başkanı Nugzar Aşuba’yı, Suriye’deki Abhaz-Adıge diasporasının dönüş çağrısına kulak vermeğe çağırdı.

Ankvab ve Aşuba’ya gönderilen mesajın altında şu isimlerin imzası bulunuyor: G. Alamia (Abhaz-Abazin (Abaza) Dünya Kongresi), R. Hacimba (Abhazya Milli Birlik Forumu), Y. Lakoba (Abhazya Halk Partisi), V. Zantariya (Abhazya-Kuzey Kafkasya Kültür Vakfı), A. Bjaniya (Ahatsa Devlet Sivil Örgütü)

Mesajın içeriği ise şu şekilde: “Bildiğiniz gibi, Suriye’deki gerginliğin artmasına bağlı olarak, orada yaşayan Abhaz-Adıge diasporasının güvenlik tehlikesi artıyor.

Kafkasya savaşları ve takip eden sürgün sonucunda Abhazlar ve diğer Kuzey Kafkasya halkları aralarında Suriye’nin de olduğu bazı Orta Doğu ülkelerini yurt edindiler.

Olayların oldukça tehlikeli gelişiyor olmasına bağlı olarak Suriye Çerkes diasporası temsilcileri RF Devlet Başkanı Medvedev’e, tarihi vatanları olan Kafkasya’ya döndürülmeleri talebi ile başvurdu. Rusya yönetiminin yurttaşlarımızın başvurusuna büyük bir özen ve dikkatle yaklaşacağından şüphemiz yok.

Durum öyle gösteriyor ki, Suriye’de yaşayan Çerkeslerin Abhazya Cumhuriyetine dönüşleri konusu, devletimiz ve toplumumuzun öncelikli meselesi olması gerekiyor.

Ağır şartlarda, kendi kültürel değerlerini ve anavatanlarına aitlik duygusunu koruyan, 1992-1993’e Gürcü işgalinin püskürtülmesine doğrudan katılan insanların bu zorlu günlerinde destek ve ilgimizden mahrum olmaması gerekiyor.

İnanıyoruz ki, Abhazya devleti tüm siyasi, diplomatik ve ekonomik imkanlarını kardeşlerimize acil yardım konusunda kullanacaktır. Tarihi vatanlarında geri dönüşçülere yaşama imkanı sunulması konusundaki çalışmalara sadece devlet kurumları değil, Abhaz ve Adıge diasporasının kaderine kayıtsız kalmayan tüm halkın katılması gerekiyor.

Bu önemli meselenin çözümü konusunda her türlü önlemi alacağınız umudunu taşıdığımızı ifade ediyoruz.” ABKHZY/ÖZ/YA