Soçi Olimpiyatlarına Abhazya ve Güney Osetyalı gazeteciler alınmayacak

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK), Gürcistan’a Abhazya ve Güney Osetyalı gazetecilerin Soçi’ye alınmayacağını bildirdi.

 

UOK milli olimpiyat komiteleriyle işbirliği bölümü müdürü Pere Miro dün resmi bir mektup göndererek Gürcistan’ı sakinleştirdi. Miro, “Abhazya ve Güney Osetya temsilcileri, gazeteciler de dahil olmak üzere bağımsız olarak Soçi 2014 Olimpiyatlarına katılamayacak” dedi.

 

Gürcistan Milli Olimpiyat Komitesi UOK’a, Avrupa Yayın Birliğinin 2014 Soçi Olimpiyatlarında Abhazya ve Güney Osetyalı muhabirlere akredite olma imkanı sunması hakkında şikayette bulunmuş ve konu hakkında bilgi istemişti.

Gürcistan Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Edguca Berişvili, Miro’nun mektubuyla ilgili olarak “UOK, uluslararası toplum ve BM tarafından kabul edilen Gürcistan sınırları dahilinde milli olimpiyat komitemizin yetkisini tanıyor. Şimdi Avrupa Yayın Birliğinin, listeden Abhazya ve Güney Osetya’yı çıkarması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

 

Berişvili, merkezi Cenevre’de bulunan Avrupa Yayın Birliği’nin, gazetecilerin akreditasyonunu gerçekleştirirken Rusya’dan yanlış bilgi almış olabileceğini düşünüyor, çünkü Abhazya ve Güney Osetya, Avrupa Yayın Birliğinin üyesi değil. Abhazya ve Güney Osetyalı gazeteciler, bağımsız olarak değil Rusya vatandaşlıklarıyla elde ettikleri hakları kullanarak Olimpiyatları izleyebilecek.

 

İzvestiya, AjansKafkas