Savaş ihtimali dilden düşmüyor

Sohum/Tiflis-Ajans Kafkas – Gürcistan’ın Abhazya’ya saldırabileceğine dair açıklamalar yapanlara Rusya Federasyonu’nun Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan (BDT) sorumlu temsilcisi Valeri Kenyakin de katıldı.

Kenyakin, “Rusya yakın bir zamanda Gürcistan’ının Abhazya’ya yönelik askeri bir operasyon başlatacağından endişe ediyor” dedi. Gürcistan’ın olası askeri hareketinin yanıtsız kalmayacağı uyarısı yapan Kenyakin, “Gürcistan’ın kısa bir süre içinde Abhazya’ya karşı askeri bir operasyon başlatması ihtimal dışı değil. Ve Rusya, Abhazya ve Güney Osetya’daki vatandaşlarını tüm imkanları ile koruyacaktır. Rusya oradaki vatandaşlarını yalnız bırakmayacak” ifadelerini kullandı.

Zorla pasaport iddiası

Gürcistan’ın Rustavi-2 televizyon kanalı ise Abhazya’nın Gal bölgesine takviye askeri birlikler gönderdiğini öne sürdü. Kanal ayrıca, askerlerin halkı Rusya pasaportu almaya zorlayıp ‘aksi takdirde de bölgeden sürülecekleri’ tehdidi savurduğunu iddia etti.

Abhazya yönetimi ise iddiaları ‘saçmalık’ deyip reddetti. Savunma Bakan Yardımcısı Garri Kupalba, “Abhazya güvenlik bölgesinin oluşturulduğu 1994’ten beri oraya teki bir kez olsun asker konuşlandırmadı” dedi. Sınıra yakın Oçamçira bölgesine Rusya Federasyonu’ndan ‘Maykop Tugayı’nın yerleştirildiği iddiasını da yalanlayan Kubalba, “Abhazya bölgesinde BDT barış gücü askerlerinden başka Rusya Federasyonu’na bağlı hiçbir birlik yok” diye konuştu. BDT Barış Gücü de Rustavi-2’deki haberin gerçekle hiçbir alakası olmadığını belirterek “Gürcü medya organları sorunlu bölgede durumu kızıştırmaya çalışıyor” açıklamasını yaptı. ÖZ/FT