Şamba’nın hedefi Avrupa demokrasisi

Sohum/Ajans Kafkas – Devlet başkanı adayı Sergey Şamba 2 Ağustos’ta Tkuarçal’de seçmenlerle yaptığı görüşmede, ekip olarak Abhazya’yı genç, gelişmiş bir Avrupa ülkesi yapmayı görev edindiklerini söyledi.

10 yıllık sosyo-ekonomik kalkınma planının hazırlanmasına öncülük ettiğini, yanı sıra İsrail ve İtalya’dan uzmanlarla birlikte tarım ve sağlık alanında gelişim programları hazırlandığını belirten Şamba, bu projeleri gerçekleştirmenin halkın kendilerini tercih etmesi ile mümkün olacağını ifade etti.

Şamba “Bizler hukukun üstünlüğü ve demokrasiden yanayız. Abhazya’da ‘düzeni’ sağlamaktan bahsedildiğini duymak çok canımı sıkıyor. Tarihte itibarını kaybetmiş sözcükler var. ‘Düzen’ kelimesi de Avrupa’nın bilincinde Alman faşizmi ve Sovyet Stalinizmini çağrıştırıyor” dedi.

Şamba “Bazılarınca Avrupa demokrasisine ihtiyacımız olmadığı, kendi demokrasimize sahip olduğumuz söyleniyor. Ancak durum böyle değil. Geleneksel Apsuwa kültürümüzü yeniden canlandırmalıyız, ancak modern süreçleri de görmezden gelmemeliyiz" dedi.

Devlet başkanı ve başkan yardımcılığı adayları Sergey Şamba ve Şamil Adzınba aynı gün Oçamçira bölgesinin Pakuaş köyünde de seçmenlerle bir araya geldiler. APSNPRS/ÖZ/YA