Rusya ve Abhazya arasında yeni anlaşma

Putin ve Hacimba dostluk, işbirliği ve karşılıklı yardım anlaşması imzalanması gerekliliğini görüştü

 

Rusya devlet başkanlığı basın sözcüsü Dmitri Peskov, yeni imzalanacak anlaşmanın savunmada entegrasyon seviyesini kaliteli şekilde arttırmaya yönelik bir anlaşma olduğunu, bundan dolayı iki ülke arasında ortak dış çevre oluşturulacağı ve Rusya’nın Abhazya’ya yaptığı yardımı arttıracağını açıkladı.

 

 

Eylül 2008’de Abhazya ve Rusya arasında “Dostluk, işbirliği ve karşılıklı yardım” anlaşması imzalanmıştı. Eylül 2009’da da Rusya Federasyonu, Abhazya ve Güney Osetya savunma bakanlıkları ile 49 yıllığına askeri işbirliği anlaşması imzalamıştı. Ağustos 2010’da ise Rusya’nın Abhazya’ya 700 milyon ruble kredi sunmasıyla ilgili hükümetler arası bir anlaşma imzalanmıştı.

 

 

Dün de Moskova yakınlarındaki Novo-Ogarevo rezidansında Abhazya Devlet Başkanı Hacimba ile görüşen Putin “Biliyorum ki, Abhazya ve Rusya’nın ilişkilerinin gelişmesi, entegrasyon süreçlerinin derinleşmesinden yanasınız: bu savunma, güvenlik meselelerini ve güvenlik faaliyetleri konusunu, suç ile mücadeleyi, ekonomi ve sosyal alanı kapsıyor” dedi. Abhazya Devlet Başkanı Hacimba da tarafların ele aldığı konuların ‘küçük Abhazya için önemli’ olduğunu ifade etti.

 

 

Rusya Federasyonu devlet başkanlığı basın sözcüsü Dmitri Peskov “Belge ortak bir savunma ve güvenlik alanının oluşturulmasını öngörecek. Ortak savunma dış çevresinin oluşturulması Rusya-Abhazya sınırının açılmasını sağlayacak, ki bu da sonraki işbirliklerini teşvik edecek” dedi.

 

 

İki devlet başkanı görüşmede Abhazya’ya büyük Rusya yatırımcılarının çekilmesine yardımda bulunmaya hazır olduklarına da ele aldılar.

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas