‘Rusya G. Osetya’yı değil ama Abhazya’yı tanır’

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan’ın tanınmış Kafkas uzmanlarından eski milletvekili ve Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin başkanı Mamuka Areşidze, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kosova fırtınası kopmuşken giderayak Abhazya’yı tanıyabileceğini öngörüyor.

Moskova’nın Kosova’nın tek taraflı bağımsızlık ilanını tanıyan Batı’ya karşı ‘Eğer çifte standart uyguluyorsanız Rusya neden aynısını yapmasın’ argümanıyla hareket ettiğini belirten Areşidze, bunu ‘Putin’in Abhazya’yı tanıyabileceği’ şeklinde yorumlamanın mümkün olduğunu söyledi. Ancak Areşidze aynı şeyin Güney Osetya için söz konusu olmayabileceğine dikkati çekti.

Kosova bağlamında Abhazya ve Güney Osetya’nın durumunu değerlendiren Areşidze, “Kosova’nın tanınması Gürcistan için tehlikeli, Abhazya ve Güney Osetya için psikolojik destek olacak” dedi. Kavkazki Uzel’e konuşan Areşidze, Kosova’nın tanınmasının hukuki açıdan emsal teşkil etmediğini savunurken yine de bunun Abhazya ve Güney Osetya açısından ‘ideolojik örnek’ arz ettiğini belirtip ekledi:
"Bundan sonraki durum Rusya’nın Abhazya’nın bağımsızlığını tanıma yönünde bir adım atıp atmayacağına bağlı. Güney Osetya’ya yönelik ilişkilerde böyle bir problem yok: Orada Gürcü pozisyonu güçlü ve Tsihinvali’nin yolu kesilebilir. Yani Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımak coğrafi ve politik olarak Rusya için faydalı değil. Abhazya ile ilgili durum ise farklı, o da şansını kullanmaya çalışıyor."
Areşidze Kosova meselesinin Rusya’yı ‘ayrılıkçı konular’ sorununu çözmeye mecbur edebileceğini belirterek, “Çünkü Abhazya ve Güney Osetya, Rusya’yı sürekli bezdirecek. Özellikle Putin’in açıklamaları göz önünde bulundurulacak olursa, (2 Mart devlet başkanlığı seçimlerinde halef gösterdiği) Dimitri Medvedev’e çözülmemiş iş bırakmayacağı, olayları hızlandırılacağı anlaşılıyor. Her türlü seçenek mümkün olabilir” dedi. Araşidze Gürcistan yönetiminin konuyla ilgili sessizliğini ise, Tiflis’in batılı ortaklarını gücendirmek istemeyişine ve ‘ayrılıkçılık’ meselesinin Gürcistan için hayati derecede önemli oluşuna bağladı. ÖZ/FT