Rus ‘onarım’ kuvvetleri Abhazya’da

Tiflis/Ajans Kafkas – Rusya’nın Gürcü tehdidi altındaki Abhazya’ya ilave barış gücü göndermesinin ardından Gürcü-Rus gelirimi tırmanırken bu kez Rusya Savunma Bakanlığı ‘demiryolu kuvvetleri’ni bölgeye gönderdi. Ancak bu güçlerin silahı yok.

Rusya Savunma Bakanlığı bünyesindeki ‘demiryolları kuvvetleri’nin, barışçıl bir amaçla Abhazya’ya sevk edildiği ve burada demiryollarında onarım yapacakları açıklandı. Açıklamada, "Tamamen barışçıl bir faaliyet olan bu durumun, bölgedeki Gürcü-Abhaz gerginliğiyle bir ilgisi yok” denildi. Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba demiryolu askerlerinin sayısı 400 olarak verdi.

Rusya ile Abhazya arasında Soçi’de 2014 Kış Olimpiyat Oyunları için yapılan inşaatlara kum ve çakıl gibi hammadde tedarikiyle ilgili işbirliği anlaşması var. Bu sevkıyat için öncelikle ulaşım sorunlarının çözümü gündeme gelmişti. Nitekim Abhazya Demiryolları, demiryollarının Soçi’ye malzeme sevkiyatı için kullanılacağını ve onarım işini Ruslarla birlikte yürüteceklerini açıkladı. Tiflis ise ‘demiryolu askerleri’nin bölgeye girmesini Gürcistan’ın egemenliğinin yeni ihlali sayıp tepki gösterdi. FT