Rus askerinden Abhazya memnun, Gürcistan öfkeli

Sohum/Tiflis – Rusya’nın olası bir savaşa karşı dünden itibaren Abhazya’ya takviye güç göndermeye başlaması Gürcistan’ın öfkesini çekerken, Abhazlar Rus askerlerini güvenlik garantisi sayıp memnuniyetle karşılıyor.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Tiflis büyükelçisini çağırıp protestosunu iletti. Dışişleri, takviye güç gönderilmesini Gürcistan’ın toprak bütünlüğünün ihlali ve içişlerine müdahale olarak değerlendirip, Moskova’yı kınadı. Genel seçimlere katılmak için 24 Nisan’da Dışişleri Bakanlığı’ndan istifa edip Gürcistan devlet başkanının özel temsilcisi sıfatıyla diplomasi faaliyetlerini yürüten David Bagradze ise, “Rusya’nın Abhazya’da askeri varlığını artırmasından son derece rahatsızız. Mevcut uluslararası yasalar, egemen bir devletin mutabakatı olmadan topraklarına askeri güç konuşlandırılmasını saldırı olarak tanımlar. Bu nedenle Rusya’nın askeri saldırısı ile karşı karşıyayız” dedi. NATO ve AB endişelerini dile getirirken Beyaz Saray’ın ABD Başkanı George W. Bush’un bu konuda henüz bir tepki vermediğini açıklaması dikkat çekti.

Sohum: Gerekliydi

SSCB dağıldığından beri Tiflis’in Abhazya üzerinde fiilen ve hukuken egemenliği bitmişken, Gürcistan ve Abhazya arasında savaşı bitiren BM gözetimindeki 1994 Moskova Anlaşması da Abhazya’da Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) şemsiyesi altında Rusya’ya 3000 asker bulundurma imkanı veriyor.
Nitekim Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba, anlaşmalar gereğince Rusya’nın bölgede 3000 barış gücü askeri bulundurabileceğini belirterek “Barış gücü askerlerinin sayısını artırmak kaçınılmazdı. Çünkü yeterince asker olmaması, Gürcistan’ın Kodor Vadisi’nin üst kısmına rahatça asker takviyesi yapmasına yol açıyor” dedi.

Rus zırhlısını görmek mutlu etmiyor ama…

Abhazya’da sokaktaki insan da bu durumu benimsemekte zorlansa da aslında memnun gözüküyor. 72 yaşındaki Sohumlu nine Lyobov Şerşerya "Rusya’nın Abhazya’yı koruyacağına dair açıklaması geleceğimize umutla bakmamızı sağlıyor. Elbette Sohum caddelerinde zırhlı askeri araçları görmekten mutlu değiliz, ama güvenliğimizi garanti etmek için başka çare yoksa ne yapılabilir ki? Umarım Gürcistan’la yeni bir savaş çıkmaz. Zaten bütün genç neslimizi ilk savaşta yitirdik” dedi.
Bir Abhaz gazisi de "Barış güçlerinin görevlerini yerine getireceğine ve iki taraf arasındaki bölünmüş hattı koruyacağına inanıyoruz. Aynı zamanda savaş çıkarsa kendi gücümüze de güveniyoruz” diye konuştu. (Ajans Kafkas)