Nikaragua’da Abhazya elçiliği açıldı

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab dün, Büyükelçi Zaur Gvacava’ya Nikaragua Devlet Başkanına sunulmak üzere güven mektubunu verdi.

 

Venezüella Büyükelçisi Zaur Gvacava, Nikaragua Büyükelçiliği görevini de yürütecek. Abhazya Dışişleri Bakanlığında verdiği brifingte Gvacava, “Devlet başkanımız bana, Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega’ya sunmak üzere güven mektubunu takdim etti. Bu görev sadece benim için değil cumhuriyetimiz için de çok ciddi ve sorumluluk isteyen bir iş” dedi.

 

Gvacava’nın ifadesine göre, Rusya’nın ardından Abhazya’nın bağımsızlığını 2008’de tanıyan Nikaragua Abhazya’nın diğer Latin Amerika ülkeleri tarafından da tanınmasına yardım etmeye hazır.

 

Venezüella’daki Abhazya elçiliği ise bir yıldır çalışmalarına devam ediyor ve diğer Latin Amerika devletleri ile ilişkiler kurma konusunda çalışıyor. Zaur Gvacava’nın verdiği bilgilere göre, 20-27 Mayıs tarihleri arasında Abhazya Dışişleri Bakanlığı heyeti Venezüella’ya gidecek ve iki ülke arasında vizesiz seyahat anlaşması imzalanacak.

 

Abhaz heyetinin diğer bazı Latin Amerika ülkelerini de ziyaret edeceğini ifade eden Gvacava, “Bilinen sebeplerden ötürü ülkelerin adını açıklayamıyoruz. Daha önce Abhazya’yı tanımaya hazır olan ülkenin adını söylediğimiz gibi, dostumuz olmayanlar daha çabuk harekete geçti ve tanımanın gerçekleşmemesi için her şeyi yaptı, buna AB, NATO, ABD ve diğerlerini de dahil” açıklamasında bulundu.

 

Gvacava Büyükelçilik görevinden önce Venezüella ve Kuba’da uzun yıllar çalıştı. Venezüella boks takımını üç Olimpiyat Oyununa hazırladı, 1978-1981 yılları arasında da Küba’da çalıştı. 80’li yıllarda Olimpiyat Oyunlarında hakemlik ve SSCB boks takımında yöneticilik yapan Zaur Gvacava, 2009’da Abhazya Dışişleri Bakanlığının Latin Amerika temsilcisi olarak atandı. APSNPRS/ÖZ/YA